SvD har tidigare skrivit om Abderazzak Jabri - en 29-årig man som sökt asyl i Sverige men som klassats som en ”säkerhetsrisk” av Säpo utan att vara misstänkt för något brott.
Eftersom hans fall blivit ett säkerhetsärende är Säpos bevis mot honom hemliga. Men det som framkommit är att Abderazzak Jabri, när han flyttade till Stockholm 2002, sökte någonstans att bo och att han då flyttade in i den dåvarande lägenhetsmoskén i Brandbergen.
Där delade han rum med en svensk-marockan som fanns på FN:s terrorlista - den man som i somras dödades i Irak och av amerikansk militär utpekats som högt uppsatt inom al-Qaida.
Efter två år i svenskt häkte överlämnades Abderazzak Jabri i augusti i år till marockansk polis. Han försvann spårlås efter utlämnandet och hans tidigare advokat Abdel-Hay Alami berättade för SvD att han befarade att hans före detta klient riskerade tortyr.
Migrationsminister Tobias Billströms kommentar var då att regeringen ska agera om tortyr kan bevisas.
- Om trovärdiga uppgifter framkommer, kommer vi att ta upp frågan med den marockanska regeringen, sade Tobias Billström i en artikel i SvD den 24 augusti.
Nu har TV-programmet Kalla fakta granskat Sveriges utlämning av Abderazzak Jabri. Programmet visas på TV4 klockan 19:20 i kväll.
Granskningen visar att regeringen redan innan utlämnandet hade tillgång till uppgifter som visade att 29-åringen riskerade tortyr.
I en minnesanteckning från Justitiedepartementet, som Kalla fakta tagit del av, står det bland annat att det enligt uppgifter från säkerhetspolisen finns anledningen att tro att marockanska myndigheter vet vem Abderazzak Jabri umgåtts med i Sverige.
Denna information fick Migrationsverket att be regeringen att pröva 29-åringens fall på nytt, ”mot denna bakgrund finns anledning att anta att han riskerar tortyr”, skriver Migrationsverket.
Trots detta kom Migrationsöverdomstolen fram till att Abderazzak Jabri kunde skickas tillbaka till Marocko och regeringen fattade beslut om utlämning.
Just nu sitter Abderazzak Jabri i fängelset utanför Rabat i Marocko, utan advokat och utan att ha fått några anklagelser presenterade mot sig.
Men Kalla faktas berättelse börjar inte här, utan på en grusväg i en fattig by på den marockanska landsbygden.
Här brukar Abderazzak Jabris familj en bit mark och hans föräldrar och syskon berättar att deras son och bror tog sig till Europa för att tjäna ihop pengar till familjen. Precis som många andra unga fattiga marockaner drömde Abderazzak Jabri om ett bättre liv.
När föräldrarna besöker sonen i fängelset i slutet av programmet får de veta att han har blivit misshandlad och slagen i huvudet. Mamman berättar också att Abderazzak Jabri varit tolv dagar i den marockanska säkerhetspolisens förvar, men att sonen vägrar berätta vad som hänt honom där.
I slutet av resan till Marocko får Kalla faktas reportrar själva kontakt med Abderazzak Jabri. Han berättar då att han torteras regelbundet. Via en till fängelset insmugglad mobiltelefon har han berättat för sina vänner i Brandbergen att fångarna tvingas ta av sig kläderna och får glasflaskor uppförda i anus.
Sverige får inte avvisa någon till tortyr. När Tobias Billströms får frågan om han känner till hur fångar hanteras i marockanska fängelser hänvisar han till Europadomstolen för de mänskliga rättigheterna och uppgifter om att det skett förbättringar när det gäller mänskliga rättigheter i Marocko.
Migrationsministern säger också att regeringen litar på de Marockanska myndigheterna som uppgett att Abderazzak Jabri inte torteras i fängelset.
– Hur man än vrider och vänder på saken har den här personen haft väldigt låg trovärdighet i sina berättelser hittills, så varför ska vi börja tro på honom nu? - frågar sig Tobias Billström.








