Bakgrunden är att 10 000 människor dödades och nära 200 000 tvingades på flykt i södra Sudan under 1997-2003. Sudanesiska soldater i samarbete med milis angrep och jagade bort civilbefolkningen i områden för att bolagen skulle kunna utvinna olja, enligt rapporten som ett 50-tal frivilligorganisationer i European Coalition on Oil in Sudan, ECOS, står bakom.

Hus brändes ner, människor jagades bort, mördades och våldtogs. Barn kidnappades. En halv miljon boskap försvann. En del av detta var Lundin Oil* (nu Lundin Petroleum), indirekt orsak till genom att man valde att borra efter olja i regionen, en av de delar i Sudan med mycket jordbruk.

En av rapportförfattarna, Egbert Wesserlink, betonar att Lundin Petroleum inte utfört de misstänkta övergreppen. Enligt honom hyrde man i stället in sudanesiska officerare som i sin tur bröt mot de mänskliga rättigheterna när människor mot sin vilja flyttades från regionen. Därmed bidrog företaget till att det blev krig i området, menar Egbert Wesserlink.

– Från Lundin Oil så var det en medveten strategi när man tog kontroll över området, sa han idag på den presskonferens där rapporten presenterades.

Oljebolagen Petronas och OMV var Lundins samarbetspartner i Sudan, och i rapporten hävdas att företagen tidigt fick hjälp av sudanesiska armén och regeringstrogna miliser för att bekämpa andra milisgrupper som försökte stoppa oljeutvinningen.

Med rapporten, som enligt Egberg Wesserlink tar fram helt ny bevisning mot Lundin Oil, vill ECOS att den svenska regeringen utreder vad som hände under åren när det svenska oljebolaget var på plats i Sudan.

Man vill också att offren i Sudan kompenseras. 600 miljoner dollar beräknar man skulle vara en rimlig ersättning för de materiella förlusterna.

Rapporten lämnades för ett par veckor sedan över till utrikesministern Carl Bildt, som dessutom var ledamot i Lundin Oils styrelse under den aktuella tiden fram till dess att han blev utrikesminister 2006.

Men den svenska regeringen har ingen avsikt att göra någon utredning. Carl Bildt vill heller inte kommentera rapporten.

– Det är en åklagare som tittar på det här, sånt här kan inte den svenska regeringen utreda. Det handlar om ett privat företag och regeringen har inte ansvar för brott som privata företag har gjort, säger Irena Busic, Carl Bildts pressekreterare.

– Det här har ingenting med den nuvarande regeringen att göra, fortsätter hon.

Rapportförfattaren Egbert Wesserlink säger till SvD.se att han är besviken på regeringens och utrikesministerns inställning.

– De missar helt poängen. Det är en fråga om den svenska regeringen för rättvisa, istället fokuserar de på en rättslig process.

Tror du att det har att göra med att utrikesministern själv satt i bolagets styrelse?

– Det faktumet borde inte låsa honom, han är engagerad i frågor som gäller mänskliga rättigheter och internationell lag. Tvärt om så borde han kunna använda den kunskap som han har om det som hände.

Om regeringen väljer att strunta i att göra en utredning, då är det dock dags att ifrågasätta Carl Bildts oberoende, menar Egbert Wesserlink.

– Väljer man att inte utreda det här, då kan man ifrågasätta hans trovärdighet och oberoende, säger han.

För tre veckor sedan skickades rapporten till Lundin Petroleum. Efter tio dagar kom ett svar där man nekade, utan att lyfta upp någon detalj i rapporten, enligt Egbert Wesserlink.

I ett öppet brev till aktieägarna på Lundin Petroleums hemsida skriver styrelseordföranden Ian Lundin att rapporten inte innehåller några nya bevis för att företaget skulle ha begått några brott mot mänskligheten.

Enligt Lundin upprepar rapporten bara insinuationer och falska anklagelser från en tidigare rapport och alla anklagelser tillbakavisas.

”Vi är säkra på att våra aktiviteter bidrog till fred och utveckling i Sudan”, skriver Lundin.