Magnus Ranstorp, säkerhetspolitisk expert vid Försvarshögskolan (till vänster). Bilbomben till höger.
Foto: scanpix, magnus hjalmarsson neideman
I morse greps en 30-årig man i Strathclyde i Skottland, misstänkt för koppling till självmordbombaren Taimour Abdulwahab som genomförde ett terrordåd i Stockholm i december förra året.
Magnus Ranstorp, forskningschef vid Centrum för asymmetriska hot- och terrorismstudier, har länge misstänkt att Taimour Abdulwahab inte ensam planerade dådet.
– Enligt de personer jag talat med som jobbar med terrorutredningen i Stockholm och terrorbekämpning fanns det indikationer på att vissa individer i Storbritannien hade kopplingar till Stockholmsbomben, säger Ranstorp.
Dessutom menar han att många moment i genomförandet av dådet är för komplext för att Taimour Abdulwahab ska kunna ha genomfört det själv. Han tror att Abdulwahab har fått praktisk hjälp med sprängmedlen, logistik kring resor, träning och planering, likväl som ideologisk hjälp att genomföra dådet. Ranstorp tror också att fler gripanden kan komma.
– Men det är nog inte jättemånga som varit inblandade, utan antagligen en liten grupp.
Enligt Ranstorp finns det också starka kopplingar till islamistiska organisationen al-Muhajiroun, som är förbjuden i Storbritannien men propagerade öppet och rekryterade medlemmar i Abdulwahabs hemstad Luton.
– Självmordsbombaren bodde bara några kvarter från individer som är terrormisstänkta. Han bodde mitt i ett slutet kretslopp av extremister, säger Ranstorp.
Strathclyde, där 30-åringen greps i morse, ligger nära Glasgow och är till skillnad från Luton inte känt för att hysa många extremister.
– I Skottland finns inte många invandrare överhuvudtaget, säger Ranstorp, som själv bott i landet i 15 år.









