En man greps misstänkt för delaktighet i ett försök till dubbelrån mot bensinmackarna vid Sandsjöbacka sent på måndagskvällen.

Mölndalspolisen uppger att den hittat pengar hos mannen från ett rån mot den ena macken. Han fördes dock till sjukhus för vård natten till tisdagen av lindriga skador som han fick vid avkörningen.

Ytterligare en man kan ha varit med i bilen vid olyckan men han lyckades i så fall ge sig av ifrån olycksplatsen innan poliser kom dit. Tiotalet polispatrullers sökande efter honom med hjälp av hundar var resultatlöst under natten. Någon kan ha tagit upp honom i sin bil.

Polisen misstänkte att ytterligare en bil kan ha använts vid rånet men att den också hann försvinna.

De två utsatta mackarna ligger på var sin sida av motorvägen vid Sandsjöbacka.

Personalen på den ena macken såg strax före midnatt att en maskerad man rörde sig utanför byggnaden. När han förstod att han var upptäckt försvann han därifrån. Alldeles efteråt rånades macken på andra sidan motorvägen på en summa pengar. Förövarna försvann sedan i hög fart norr ut på E 6 - i så hög fart att en förare tappade kontrollen över sin bil och körde i diket.

Det var inte omedelbart klarlagt om en person kunde ha hunnit över från den ena macken till den andra för att genomföra rånet eller om det krävde medhjälpare i ytterligare en bil.

Den en av mackarna i Sandsjöbacka rånades också på söndagen. Det rånet är fortfarande ouppklarat men enligt polisen kan det ha samband med måndagskvällens rån.