Sture Bergwall.
Annika af Klercker
I dag beslutade åklagaren Bo Ericsson att lägga ned åtalet mot Sture Bergwall när det gäller morden på två norska kvinnor, Gry Storvik och Trine Jensen. I beslutet skriver åklagaren: ”TQ:s erkännande saknade all trovärdighet. Om rätten fått del av mängden varierande och motstridiga uppgifter hade detta varit uppenbart”.
Bo Ericsson skriver i beslutet att det finns många objektiva fynd som motsäger Quicks tidigare berättelse om de två morden. Det handlar bland annat om Quicks berättelser om hur offren låg och hur de mördats.
”Hur dessa uppgifter nedtonats eller bortförklarats undandrar sig min bedömning”, skriver Ericsson.
Quick har också enligt åklagaren inte kunnat hitta till mordplatserna utan hjälp.
Ericsson konstaterar att Quick dessutom kunnat få kännedom om många detaljer kring morden med hjälp av massmedier och ”andra personer”.
Åklagaren skriver slutligen att Quicks ”erkännande saknade all trovärdighet. Om rätten fått del av mängden varierande och motstridiga uppgifter hade detta varit uppenbart”
Sture Bergwall kommenterar själv beslutet på twitter:
”Fantastisk nyhet, helt fantastisk. Åklagaren stod pall i stormen: klart, tydligt beslut. Jag gråter och gråter och förstår nu hur pressad jag varit den sista tiden”, skriver han.
Resningsansökningar har lämnats in i ytterligare tre mordfall, på de holländska makarna Stegehuis som hittades knivmördade i Appojaure utanför Gällivare 1984 och på Charles Zelmanovits som försvann i Piteå 1976 och vars kvarlevor hittades 1993.
Resningsprocesserna startade sedan Quick tagit tillbaka tidigare erkännanden.
”Jag har ingen annan kommentar än att beslutet var väntat”, skriver justitierådet Göran Lambertz i ett sms till TT.
LÄS INTERVJU MED STURE BERGWALL: ”Att tala sanning har befriat mig”















