Webb-tv
Sverige har fått en ny prinsessa. I morse klockan 04:26 föddes hon på Karolinska i Solna. Prins Daniel berättade själv nyheten klockan sju. – Det var väldigt nervöst.
Prins Daniel hälsade pressuppbådet välkomna under torsdagsmorgonens presskonferens, som inleddes klockan 07:00 på Karolinska sjukhuset i Solna, utanför Stockholm.
– Välkomna hit. Kul att det är ett så stort intresse. I morse klockan 04:26 föddes en 51 centimeter lång, och 3 280 gram tung, väldigt söt prinsessa, säger prins Daniel.
– Mina känslor är lite all over the place. När jag gick från rummet så låg den lilla prinsessan på sin moders bröst och såg ut att ha det väldigt mysigt, det är svårt att beskriva scenen.
– Jag skulle vilja passa på att tacka Lennart Nordström och Bertil Holm här på Karolinska, för den fantastiska omsorgen som vi har fått. Och så skulle jag också vilja passa på att tacka alla som under de nio månaderna, har på ett tydligt sätt delat vår glädje.
Hur mår kronprinsessan?
– Kronprinsessan mår strålande. Så lycklig är hon, allting har gått väldigt bra. Den lilla dottern och kronprinsessan mår väldigt bra.
Var du nervös?
– Ja, det var ganska nervöst.
Hur mår prinsen?
– Det är klart att det är en ny situation som man aldrig varit med om tidigare. Men det är alltid förenat med vissa risker att föda ett barn, och det har gått väldigt bra.
Var det du som var med och klippte navelsträngen.
– Ja, det var det.
Har prinsessan fått något namn ännu, smeknamn kanske?
– Det kommer vi att veta på konseljen som kommer i morgon eller i övermorgon.
Hur länge ska kronprinsessan och prins Daniel stanna på sjukhuset?
– Vi får rådfråga Lennart Nordström (förlossningsläkare, SvD:s anmärkning).
Hur stor är den lille?
– Sa jag inte det?
Prins Daniel måttar ungefär en halvmeter. Kamerorna smattrar.
– Jag förstod inte att det var en bra bild, säger prins Daniel och skrattar.
Vad sa kungen och drottningen?
– De är väldigt glada. Och så skulle jag också vilja lägga till, att som jag förstår nu så har vi ett väldigt stort behov av att bara vara vår lilla familj, och njuta av den för oss helt nya situationen. Är ni med på det, att vi behöver utrymme för att ta tillvara på oss, och det som har hänt?
– Det verkar råda en samstämmighet bland journalisterna, avslutar prins Daniel skämtsamt.










