Foto: scanpix
Ännu är det oklart vem som ska ta över som partiordförande för Socialdemokraterna när Mona Sahlin avgår om ett par månader. Under extrakongressen i mars väljs den ny ledaren.
Många rykten har florerat i medierna, och den ena kandidaten efter den andra har sagt nej, nej och nej.
Men i dag öppnade Sven-Erik Österberg för att tacka ja om han fick frågan att ta över.
Sandro Wennberg, på PR-byrån Westander med ett förflutet som medarbetare för ett antal socialdemokratiska statsråd, menar att det finns saker som talar för Österberg.
– Han uppfattas som en klassisk och pragmatisk socialdemokrat. Han ses som resonabel och kompromissvillig. Där tror jag att han har sin styrka. Och i en tv-debatt framstår han som trovärdig.
Det är bra egenskaper. Men mer talar mot honom, enligt Wennberg. Till exempel att han är för okänd.
– Han är ganska okänd för att ha varit en socialdemokratisk toppolitiker under flera år. Det är en klar nackdel och något som han behöver jobba med.
Wennberg menar att väljarkåren har förändrats mycket de senaste 50 åren. I dag är folk mer välutbildade och mer urbaniserade.
– Där har socialdemokratin inte hängt med. Och Österberg är en person som står kvar i den gamla socialdemokratin. Han uppfattas inte som en person som tagit klivet in i det moderna tjänstesamhället. Hittills har han inte gjort några intryck i andra väljargrupper än de klassiskt socialdemokratiska.
Österberg har beskrivits som en kompromisskandidat som skulle kunna hålla ihop och ena paritet. Något som skulle vara en bra egenskap om partiet stod på stadiga ben och hade högt förtroende hos väljarna och vill behålla dem.
– Men nu är man i ett krisläge och behöver söka en ny roll. Moderaterna utmanar Socialdemokraterna som det statsbärande partiet. Då är det svårt att bära fram en kandidat som bara enar utan att riskera att förnyelsearbetet stannar av.
Han menar att socialdemokratin står inför ett viktigt vägval mellan en person som till varje pris ska hålla ihop partiet eller någon som utmanar partiet.
– Österberg skulle på många sätt ena partiet men han uppfattas inte som att han utmanar politiskt. Och det är frågan om det räcker för att vinna ett val.









