Den genomgång som Svenska Dagbladet har gjort visar att ungefär hälften av de som toppar Sverigedemokraternas riksdagslista antingen varit aktiva i Moderaterna eller röstat på dem.
I ett självsäkert pressmeddelande skriver Sverigedemokraterna att ”vi hyser inga tvivel om att personerna på denna lista kommer att bli de första sverigedemokraterna någonsin att inta sina platser i Sveriges riksdag”.
Statsvetarprofessorn Peter Esaiasson menar att Moderaternas förnyelse har skapat ett tomrum som kan ge Sverigedemokraterna en chans att växa.
– Ja, absolut. Men det beror också på hur valrörelsen kommer att se ut och i vilken utsträckning som de etablerade partierna får debatten att handla om annat än invandring, säger han till SvD.se.
Att Sverigedemokraterna har dragit till sig människor från högersidan är inte konstigt, menar han, eftersom det allmänt sett finns en större benägenhet för nya partiengagemang där. Men samtidigt rekryterar Sverigedemokraterna från två håll, och i förra valet kom fler väljare från vänster.
– Vi vet från internationell forskning att de partier som har starkast incitament att börja driva invandringsfrågor är partier till höger. Frågor som oftast är förknippade med invandring brukar vara deras frågor, till exempel brott, säger Peter Esaiasson.
Han menar att de etablerade partiernas sätt att reagera på Sverigedemokraterna har väldigt stor betydelse för partiets möjligheter i höstens riksdagsval.
I exempelvis grannländerna Danmark och Norge har de invandrarfientliga partierna påverkat de etablerade partierna, som har anpassat sig till budskapet. Hittills har partierna i Sverige inte gått den vägen.
– Att fortsätta lyfta fram de frågor som partierna anser är viktigast är den attityd som hittills har fungerat bäst, säger Peter Esaiasson.
Hur stor är risken/chansen att riksdagen stuvas om rejält efter höstens val?
– Det beror på så många faktorer. Valrörelsen och den offentliga debatten framöver har väldigt stor betydelse för hur det kommer att gå i valet. Det är inte så givet som många bedömare slår fast i nuläget.





