- Det är ingen garanti utan bara skärpta krav och sänkt ersättning, säger Luciano Astudillo (s) i riksdagens arbetsmarknadsutskott.

- Jag är förvånad över att arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin har mage att kalla det för garanti. Det enda konkreta är ju att man ställer högre krav på jobbsökande och sänker ersättningarna, säger han till TT.

Enligt arbetsmarknadsdepartementets förslag ska jobbgarantin gälla för ungdomar mellan 16 och 24 år. Den ska ersätta nuvarande ungdomsinsatser såsom kommunala ungdomsprogram och ungdomsgarantin.

Ungdomar som varit inskrivna hos arbetsförmedlingen i tre månader ska omfattas i högst 15 månader. Cirka 30 000 ungdomar beräknas beröras till en kostnad av 2,8 miljarder kronor.

- Det kommer inte att räcka. Det handlar om minst 50 000 ungdomar. Det här är en besparingsprodukt från finansdepartementet, inte en arbetsmarknadspolitisk produkt, säger Astudillo.

Regeringens förslag innebär ett ökat krav på ungdomar att aktivt söka jobb, annars riskerar de att förlora sin ersättning. Enligt Luciano Astudillo räcker det inte.

- Det är klart att man måste söka jobb, men det finns massor av ungdomar som behöver rustas bättre för att kunna söka jobb. Förslaget andas en dålig syn på arbetsmarknadspolitik, säger han.

- Det är ju också intressant att notera att långtidsarbetslösheten för ungdomar stiger varje vecka sedan årsskiftet, trots att vi är inne i en högkonjunktur, som brukar gynna ungdomar, säger Astudillo.