Alliansens vallöfte om att sänka arbetsgivaravgifterna inom delar av tjänstesektorn fortsätter att ge regeringen problem. På tisdag räknar finansdepartementet visserligen med att få klartecken från EU-kommissionen, men kravet är att förslaget modifieras för att inte strida mot EU:s statsstöds- regler. Företag med över 250 anställda ska inte få del av lättnaden.
–Det är naturligtvis inte en förbättring av förslaget. Det är en komplikation och ger ytterligare ett gränsdragningsproblem. Men det har varit en absolut nödvändig förutsättning för att kommissionen ska överväga ett godkännande, säger finansminister Anders Borg (m).
Som en följd av taket på 250 anställda kommer hotell inte att omfattas av förslaget. Förklaringen, enligt Anders Borg, är att många företag i branschen är så stora. Istället sänker regeringen hotellens moms, från dagens 12 procent till 6 procent.
–Det minskar problemet med gränsdragningen om 250 anställda betydligt.
Att sänka momsen riskerar emellertid att ge färre nya jobb jämfört med en sänkning av arbets- givaravgifterna. Åtgärden är inte lika ”effektiv”, enligt finansministern.
–Vår bedömning är ändå att en tioprocentig sänkning av momsen ger en sysselsättningsökning med tio procent. Det handlar om tjänster där man ersätter eget arbete, och tjänster där man ersätter svart arbete med vitt arbete.
Och Anders Borg är trots allt nöjd med att tjänsteförslaget nu ser ut att bli verklighet. Han bedömer att de fyra miljarder som regeringen satsar kommer att ge mellan 10000 och 50000 nya jobb.
Ursprungligen var det tänkt att arbetsgivaravgifterna skulle ha sänkts redan vid årsskiftet. Men EU-kommissionens nya krav gör att propositionen från regeringen dröjer.
–Ett förslag kommer att kunna träda i kraft under våren, tidigast under våren. Det kommer att krävas ytterligare bredningsarbete, understryker finansministern.
Regeringen backar om arbetsgivaravgifter
Regeringen tvingas backa om lättnader i tjänstesektorn. Inga företag med över 250 anställda får lägre arbets- givaravgift.
Restauranger, friser- salonger, taxibolag, bilverkstäder och sko- makerier tillhör de branscher som omfattas av förslaget.
Däremot undantas nu hotell.
Företagens sociala avgifter sänks från 32,4 till 10,2 procent.
Kritikerna menar att det kommer att bli problem att avgöra vilka företag och vilken sorts verksamhet i företagen som omfattas av sänkningen.
Källa: TT, SvD





