En pressad Sven Otto Littorin meddelade i onsdags att han slutar som arbetsmarknadsminister. Nu samlas frågetecknen kring hans beslut medan Moderaterna väljer att inte kommentera uppgifter om brottsmisstankar.
Foto: YVONNE ÅSELL
Sven Otto Littorin ansökte om avgångsersättning för tiden som statsråd den 26 juli.
I dag beviljade Statsrådsarvodesnämnden ansökan.
Littorin kommer som längst få tolv månadslöner på 112 000 kronor. Sammanlagt 1 344 000 kronor. Ersättningen kommer att betalas ut tills vidare dock längst till och med den 6 juli 2011.
Avgångsersättningen ska dock minskas med samma belopp som Sven Otto Littorin får i ersättning om han får ett nytt jobb eller via annan anställning.
Littorin avgick som minister mitt under Almedalsveckan i juli efter att Aftonbladet konfronterat honom med uppgifterna att han köpt sex av en 30-årig kvinna i slutet av sommaren 2006.
Han förnekade uppgifterna.
Sven Otto Littorin var statsråd i runt fyra år. Han får dock ingen statsrådspension, vilket kräver minst sex års arbete som minister.
För statsminister Fredrik Reinfeldts regering blev Littorins avgång den femte.
Av de tidigare ministrarna som avgått är det bara Lars Leijonborg, tidigare partiledare för Folkpartiet, som ansökt om och beviljats avgångsersättning för tiden som statsråd.
Alla ministrar som lämnar sitt uppdrag har rätt att ansöka om avgångsersättning. Ersättningen gäller max ett år. Beloppet är detsamma som statsrådet hade i månadslön vid avgången. Nämnden kan dock besluta att sänka ersättningen om statsrådet bara satt en kortare period eller om särskilda skäl föreligger.
När handelsminister Maria Borelius och kulturminister Cecilia Stegö-Chilò avgick, efter skandaler om svart städhjälp och obetalda tv-licenser, hade ingen av dem suttit längre än tio dagar som ministrar.
Ingen av dem valde att ansöka om avgångsersättning.






