Riksdagsledamöterna är flitigt exponerade för alkohol, berättade SvD i en granskning i början av året.

–På kvällstid bjuds man i princip utan undantag på alkohol. Man får be om alkoholfritt, förklarade Mikael Oscarsson (kd) och medlem av riksdagens nykterhetsgrupp.

Riksdagen har klubbat en nationell handlingsplan för alkoholkonsumtion i arbetslivet. I den sägs att öl, vin och sprit inte ska förekomma i jobbsammanhang. Vikten av att det finns en alkoholpolicy på varje arbetsplats poängteras också. Trots det saknar riksdagen en sådan. Men nykterhetsgruppen menar att samma villkor bör gälla för riksdagen som i övriga arbetslivet. I går lämnade den därför in en begäran om att talman Per Westerberg (m) och riksdagsstyrelsen ska agera.

–Vi kommer inte att ge oss. Det här ska inte bara hamna i en papperspärm för goda idéer. Det är hög tid för att riksdagen får en alkoholpolicy, säger Mikael Oscarsson.

Medlemmarna i nykterhetsgruppen är själva helnykterister. Men de kräver inte ett totalstopp för öl och vin i riksdagen. Det finns ingen anledning ”att stånga sig blodig för total alkoholfrihet”, säger Helena Leander (mp), vice ordförande i gruppen.

Exakt hur en alkoholpolicy bör formuleras pekas inte ut av gruppen. Men alkoholfria alternativ bör vara det som erbjuds först. Den som vill dricka alkohol bör få fråga efter det. De alkoholfria alternativen som erbjuds måste också bli fler. Företagshälsovården bör få ett tydligare uppdrag att uppmärksamma riksdagsledamöternas alkoholkonsumtion. Dessutom måste politikerna få mer information om skaderiskerna.

–Vi som är nya har gått riksdagens förnämliga introduktionsprogram som omfattar alla ämnen utom hur man hanterar alkohol. Det är liksom bara den introduktionskursen som fattas, och det är kanske den viktigaste, säger ordföranden Egon Frid.

Den gemensamma policyn bör gälla vid officiella sammanhang där riksdagen och utskotten är värdar, men också vid utskottsresor. En effekt, tror flera av ledamöterna, blir förmodligen också att intresseorganisationer, företag och andra som bjuder in riksdagsledamöter kommer att bli restriktivare med att själva bjuda på alkohol.

Talman Per Westerberg (m) vill inte kommentera skrivelsen eftersom den ännu inte tagits upp av riksdagsstyrelsen.