Kristdemokraten Annelie Enochson är mycket engagerad i frågan om folkmordet i Armenien och ser sitt ställningstagande som en moralisk fråga som berör miljoner kristna.

Hennes parti visste att hon skulle rösta för ett erkännande i frågan och hon har också försökt få Kristdemokraterna att göra som henne:

– Det märkligaste är att i fredags i förra veckan så fattade partistyrelsen ett beslut att vi ska erkänna folkmordet i Armenien 1915. Ändå sades att det inte var en lämplig tidpunkt och att vi skulle ha en bredare majoritet. Men det blir aldrig en lämplig tidpunkt för detta. Och hade de röstat för igår hade vi haft en bred majoritet, säger Annelie Enochson upprört om det egna partiets agerande.

Hon röstade inte alls förra gången frågan var uppe, eftersom hon menar att man måste förvarna sitt parti vilket hon då inte gjort. Den gången hade en röst heller inte gjort någon skillnad menar hon:

– Men igår kunde jag göra den skillnaden, säger Annelie Enochson till SvD.se.

Två folkpartister röstade mot sin partigrupp: Agneta Berliner har tidigare röstat nej men kände sig nu mer påläst och hade ändrat åsikt. Gulan Avci är ny i riksdagen sedan någon månad tillbaka.

– Den här frågan har engagerat mig i många år. Jag har varit tydlig och flaggat för att jag skulle rösta för ett erkännande, säger Gulan Avci.

Hon tror att det snarast kan gagna försoningsprocessen mellan Turkiet och Armenien och hänvisar till att vart tredje EU-land redan har slagit fast att det var ett folkmord som ägde rum 1915.

– Jag tycker att det är viktigt att försoningsprocessen som finns framför oss också inkluderar de människor som är drabbade, säger Gulan Avci till SvD.se.

Hennes partikamrat Agneta Berliner har bytt åsikt efter att ha engagerat sig i frågor kring Förintelsen och mänskliga rättigheter.

– Jag är väldigt fast övertygad om att förnekandet är den sista fasen i själva folkmordet och så länge man förnekar så fortgår övergreppet. Därför är det så oerhört viktigt att det kommer ett erkännande.

Göran Thingwall var tidigare moderat riksdagsledamot men har hoppat av och är politisk vilde.

– Äntligen är jag fri att göra som jag vill och rösta enligt min övertygelse. Hade jag varit en sann moderat och inte satt mig in i ärendet så hade jag litat på partikamraterna i utskottet och röstat som dem.

Han tycker att det är viktigt att följa sina känslor i en sådan här fråga.

– Jag tycker att det är skit av Turkiet att dra hem sin ambassadör, det är barnsligt. Det är ju ingen som klandrar de som styr och ställer i Turkiet nu, det hände ju för 100 år sedan, säger Göran Thingwall.

Men många uttrycker oro över att Sverige nu inte kan påverka Turkiet på ett positivt sätt längre?

– Äh, det är skitsnack, det är precis tvärtom. De får en spark i baken och kanske kan skärpa till sig så att försoningsprocessen tar lite fart nu, säger Göran Thingwall.