Göran Hägglund har förståelse för att många känner ångest och oro över att inte få den vård de behöver i livets slut, även om han själv inte delar den oron.

–  Bästa sättet att motverka den rädslan är att bygga ut den palliativa vården. Kunskaperna finns men de når inte ut i vården.

Han kommer nu att ta kontakt med Socialstyrelsen och Sveriges Kommuner och Landsting för att få en bättre spridning av kunskaperna.

– De är landstingen och kommunerna som äger frågan, säger han. Därför måste de vara med och identifiera faktorer som kan spela roll för att sprida kunskapen.

Som SvD berättade i torsdags finns i dag stora geografiska skillnader i tillgången till symtomlindring vid livets slut. Bäst är det i Stockholm och Östergötland. Sämst i Blekinge, Kronobergs län och Norrbotten.

Bara en tredjedel av cancerpatienterna och ett fåtal av de hjärt- och lungsjuka får tillgång till lindrande specialistvård i livets slutskede.

Göran Hägglund är väl medveten om situationen.

– Det här har varit känt sedan 80-talet, säger han.

Trots att flera utredningar påpekat bristerna och försökt lyfta fram frågan har inte mycket hänt.

Enligt Hägglund beror detta främst på områdets låga status.

– Detta tillhör de mest oglamorösa delarna av svensk sjukvård. Här handlar det inte om nya tekniska landvinningar eller nya livräddande behandlingar utan om ett skapa ett värdigt slut. Det har inte ansetts som det mest spännande området att forska kring.

Han är beredd att göra vad han kan för att ändra på saken och talar om en underutvecklad specialitet vars status måste höjas.

En väg att gå är att låta ämnet ta större plats i vårdutbildningarna. I dag ägnas det bara några timmar i läkarutbildningen och som mest ett par veckor i sjuksköterskeutbildningen.

– Jag kan tänka mig att medverka till att ämnet ingår i läkarutbildningen, ja i all vårdutbildning, Det skulle höja ämnets status och ge bättre spridning åt kunskaperna, säger Göran Hägglund.

Han kan också tänka sig att arbeta för att palliativ medicin blir en egen specialitet vid universiteten, så är inte fallet i dag.