I november 2003 öppnade dåvarande statsministern Göran Persson (s) i en riksdagsdebatt överraskande dörren för en socialförsäkringsreform. Någon reform blev det inte. Däremot fick Anna Hedborg, tidigare socialförsäkringsminister, i uppdrag att göra en grundlig analys av frågan.

I sin första regeringsförklaring i september 2006 gjorde statsminister Fredrik Reinfeldt liknande utfästelser. Han lovade en utredning som skulle titta på hur socialförsäkrings­systemet kan uppmuntra till arbete, och om det ska vara fristående från statsbudgeten.

Socialförsäkringsminister Cristina Husmark Pehrsson (m) utlovade redan i höstas direktiv till en parlamentarisk utredning. Nu är beskedet att de kommer senare i vår.

Men enligt socialdemokraterna, vänsterpartiet och miljöpartier är regeringens tid på väg att rinna ut. Socialdemokraten Veronica Palm, nytillträdd vice ordförande i socialförsäkringsutskottet, menar att regeringen i rask takt driver igenom förslag som påverkar förutsättningar för att kunna bli ense om ett nytt socialförsäkringssystem.

– Jag tror inte att det blir möjligt att komma överens när man ser hur hårt de borgerliga går fram, säger hon.

Veronica Palm syftar bland annat på regeringens förslag att införa en så kallade rehabiliteringskedja, med tydligare krav på att den som har arbetsförmåga kvar måste ta ett jobb. En annan allvarlig invändning, anser hon, är de sänkningar av vissa arbetsgivaravgifter som regeringen genomför. Dessa slår undan benen på socialförsäkringens finansiering.

Även vänsterpartiet och miljöpartiet är tveksamma till om det finns förutsättningar för en parlamentarisk utredning som ska se över det nuvarande systemet.

Centerpartisten Fredrick ­Feder­ley, socialförsäkringsutskottet, menar att det vore orimligt att tro att regeringen skulle sitta och ”rulla tummarna” i väntan på en utredning.

– Men när en sådan väl har satt igång är ingenting heligt, försäkrar han.