Som kanslisekreterare i kultur- och fritidsförvaltningen i Växjö kommun, det jobb Svensson hade innan hon blev vald, skulle hon ha tjänat 11 800 kronor i månaden efter skatt.

Därför har hon bara behållit så mycket pengar själv under åren i parlamentet – när alla kostnader för uppdraget, som en extra lägenhet i Bryssel, betalats.

– Jag tycker det är självklart att man ska leva på den lön som man har när man får förtroendeuppdraget. Hade jag tjänat dubbelt så mycket hade jag tagit ut den summan, säger Svensson sedan hon offentliggjort en redovisning av alla intäkter och utgifter under åren i Bryssel (2004–2008).

Den visar skattefria ersättningar på 5 miljoner kronor, en lön på 1,6 miljoner, och en kontorsersättning på 2 miljoner. När Bryssellägenheten, resor, hotell, telefon och andra utgifter för jobbet betalats blir ändå mycket pengar över.

De pengarna har Svensson skänkt bort. Vänsterpartiet har exempelvis fått 1,5 miljoner kronor, och ytterligare 2,3 miljoner har fördelats till organisationer för ”kvinnors rättigheter, miljö, djurrätt, och internationell solidaritet”.

– Alla parlamentariker borde redovisa. Vi har varit medlemmar i EU sedan 1995 och har en mängd ledamöter som blivit miljonärer genom åren, men vi har inte hört något om hur pengarna använts. Principiellt tycker jag det ska gälla riksdagen också.

– Om jag inte tagit ut pengarna hade de hamnat i EU:s svarta hål, och där gör de ingen nytta. Eftersom det är mina pengar kan jag bestämma vilket jag tycker är det viktiga att stödja, säger hon om fördelningen.

TT: Är det moraliskt viktigt att göra så här?

– Det är viktigt för att företräda så bra som möjligt. Jag är helt övertygad att man efter ett tag påverkas om man blivit miljonär på ett uppdrag. Det engagemang jag har för rättvisa villkor och minskade klassklyftor, det är jätteviktigt att jag vet hur livet och verkligheten är för normalinkomsttagarna, säger Svensson.