Till vardags jobbar Karin Gavestam på Myrorna. Under det svenska EU-ordförandeskapet ska hon då och då köra utländska gäster. Hon har gjort det tidigare, bland annat senast som Sverige var ordförande.

– Jag var med i Göteborg när det var kravaller. Det var inte så roligt. Det hoppas jag inte händer igen.

I 17 år har hon varit Bilkårist. Det kommande halvåret är också många av hennes kåristkamrater engagerade som chaufförer.

– Många av oss bilkårister, i alla fall här i Stockholm, har Polishögskolans utbildning i eskortkörning.

I stort innebär den att man lär sig hantera bilen på ett mer avancerat sätt än vad som krävs i vardagstrafiken. Att köra eskort är speciellt, tycker Karin Gavestam, som bland annat gjort det tidigare när det till exempel varit statsbesök.

– Det är en speciell känsla att köra eskort. Det händer att vi ibland får köra emot trafiken, motorcykelpolisen kör förbi oss i rasande fart för att stoppa korsande trafik och gångtrafikanter.

Första körningen har Karin Gavestam den 14 juli. Då tar hon med sig väskan som bland annat innehåller kartor, svarta handskar, bok, vattenflaska och någon frukt. Hon förbereder sig också genom att ta reda på om det händer något särskilt i Stockholm under tiden som gästerna är här. Det händer att passagerarna frågar om sådana saker.

– Jag rekar lite grann inför uppdraget, till exempel tar jag reda på vilka vägarbeten som är på gång så att jag inte fastnar.

Karin Gavestam gillar att köra bil även privat.

– Det är oftast jag som sätter mig bakom ratten, inte min man, konstaterar hon.