Strax före klockan 17 trängde poliser in i den ena av byggnaderna, ett femvåningshus, som har tillhört det gamla mentalsjukhuset S:t Lars men nu står tomma. Polismännen fick efter hand ut en del av aktivisterna, men en del av dessa och andra utanför lyckades smita in igen.

Poliserna försökte förgäves förmå tre av ockupanterna, som hade tagit sig upp på det ena husets tak, att självmant ge upp och komma ned. När det inte gick rekvirerades så kallade säkrade stegar som behövdes om polisen ska försöka bära ned personer.

Ewa-Gun Westford, informatör hos Skånepolisen uppgav på kvällen att båda husen nu har tömts.

- Ungefär ett 90-tal personer är frihetsberövade, säger hon till TT.

Polisen håller nu på att identifiera de frihetsberövade. Enligt Westford kommer flertalet av dem att köras bort och därefter släppas, men hon säger att några kan komma att gripas.

Mellan 150 och 200 demonstranter lyckades tidigare forcera en kedja av polisens piketfordon på Södra vägen vid Stadsparken och rusade därifrån i riktning mot det gamla sjukhusområdet.

Några av de unga aktivisterna tog sig först in i en av de tömda sjukhusbyggnaderna och kort senare i en annan cirka 150 meter från den första. Eventuellt använde sig ungdomarna av det underjordiska kulvertsystem som löper mellan husen.

Polisen var beredd på att ockupationsfestivalen skulle utmynna i nya försök att ockupera en eller flera byggnader i Lund. På söndagen fanns ett hundratal polismän kvar av de cirka 200 som var utkommenderade under lördagen.

Vid 16-tiden hade det inte förekommit några våldsammare sammanstötningar mellan poliser och demonstranter. En flicka hade dock blivit biten av en polishund vars förare ska ha avlägsnat djurets munkorg.

Trots att aktivisterna inte lyckades ockupera något hus på lördagen var festivalarrangörerna nöjda med sin aktion. En av festivalens presstalesmän, som enbart ville kalla sig Kalle, hävdade att demonstranterna inte hade brukat något våld, däremot poliserna.

Under sammanstötningarna frihetsberövades sammanlagt 26 personer. Sju av dem har anhållits misstänkta för våldsamt upplopp.

I dag greps ytterligare en person misstänkt för försök till grov misshandel.

– Vi kontrollerade honom och fann att han hade på sig föremål som gjorde att han blev misstänkt för att vilja förbereda något våldsamt, säger Ewa-Gun Westford till SvD.se.

Ockupationsfestivalen pågår i två dagar, lördag och söndag. Polisen kommer att fortsätta ha en hög närvaro så länge som behövs, säger Westford.