Det riktiga polisen började leta efter bilen men vid tvåtiden på långfredagen hade man inte fått fatt på den falska polisbilen, berättade Sverige Radio Jönköping.

Men när TT kollade med vakthavande Lars Johansson på fredagskvällen hade polisen fått napp.

- Vi plockade bort hans blåljus och tog dem i beslag, sade Lars Johansson till TT.

”Pölisbilen” fick mannen behålla.

- Ja, när det var felstavat fick han det.

Men den unge mannen gjorde sig faktiskt skyldig till brott.

- Det finns något som heter föregivande av allmän ställning och det har vi chansat att skriva det på. Vi är lite elaka i dag, säger Lars Johansson. Man anar att mungiporna är på väg upp på honom.

- Vi vill visa att man gör inte precis som man vill. Vi vill visa att det är vi som bestämmer, inte de, fortsätter han och skrattar hjärtligt.

Mannen var en av de många, många utsocknes som besökte motormässan i Jönköping i helgen. Han var en av ”dem” som inte ska försöka mopsa upp sig inför polisen.

TT: Vad tycker du personligen om hans tilltag?

- Det kan ju av folk uppfattas som en polisbil, och det är definitivt inte bra. Men å andra sidan har han ju inte hittat på något riktigt dumt. Han har ju inte varit ute och stoppat några bilar - då hade det varit allvarligare.