Polisen hindras utreda barnsex

Svenskar som misstänks för sexbrott mot barn i utlandet ska utredas även i Sverige – men den processen fungerar inte. Orsaken är bristen på samarbetsavtal mellan Sverige och kända länder för barnsexhandel. Det visar Åklagarmyndighetens första granskning av svenska fall av barnsexturism, som SvD tagit del av.

Svenskar som misstänks för sexbrott mot barn i utlandet ska utredas även i Sverige – men den processen fungerar inte. Orsaken är bristen på samarbetsavtal mellan Sverige och kända länder för barnsexhandel. Det visar Åklagarmyndighetens första granskning av svenska fall av barnsexturism, som SvD tagit del av.

Svenskar som misstänks för sexbrott mot barn i utlandet ska utredas även i Sverige – men den processen fungerar inte. Orsaken är bristen på samarbetsavtal mellan Sverige och kända länder för barnsexhandel. Det visar Åklagarmyndighetens första granskning av svenska fall av barnsexturism, som SvD tagit del av.

Foto: AP

Barnsexturism är den term som används för sexhandel med barn där resenärer från västerländska länder förgriper sig på köpta barn under en utlandsvistelse.

Bland barnsexturisterna finns även svenskar – och Sverige har fått kritik från FN:s barnrättskommitté för att inte arbeta tillräckligt effektivt för att följa upp de egna medborgarnas brott mot barns rättigheter. Det har också kommit kritik mot att förundersökningar läggs ned och att enstaka övergrepp mot barn i utlandet prioriteras bort.

Efter kritiken har Åklagarmyndigheten nu för första gången gått igenom alla svenska ärenden om barnsexturism i ett tillsyns- och granskningsprojekt. SvD har tagit del av rapporten som fortfarande är under bearbetning.

Av de 13 fall som finns med i utredningen har inget lett till åtal i Sverige. Detta trots att det alltid kan startas en förundersökning parallellt i Sverige när det handlar om sexualbrott mot barn i utlandet. Det är en ny rutin sedan 2009 med syftet att svenska medborgare inte ska kunna undkomma straff genom att lämna landet.

Det stora problemet är bristerna i samarbetet med länderna där många av sexbrotten begås, enligt Maria Sterup, åklagare vid utvecklingscentrum i Göteborg.

– Vi är bakbundna eftersom vi inte får tag i materialet. Det är tidsödande och gör att bevisningen försämras. Vi behöversamarbetsavtal med de berörda länderna, så att direkta kontakter kan upparbetas. Det skulle underlätta och påskynda förundersökningarna och därmed ge förbättrat resultat, säger hon.

Som det ser ut i dag innebär begäran om rättshjälp en lång process där åklagaren i Sverige begär hjälp via utrikesdepartementet. Det handlar om att kunna förhöra brottsoffret och vittnen, att få fram teknisk bevisning och att undersöka brottsplatsen. Brottet ska alltid utredas i det land det begåtts i första hand, men om den misstänkte lämnar landet ska polisutredningen i Sverige redan vara i gång.

Just nu pågår det tio polisutredningar i Sverige mot svenskar som misstänks ha begått sexualbrott mot barn under utlandsresor. Två personer sitter häktade i Sverige i väntan på åtal som väntas senare i år. En person som dömdes till 6,5 års fängelse i Kambodja har avlidit.

Totalt finns 26 barn med i utredningen, 16 av dem är flickor och resten pojkar. Det yngsta barnet är två år och ingen är äldre än 15. Barnen misstänks ha blivit våldtagna, utnyttjade, ofredade och i ett fall fotograferade av svenska män i Thailand, Kambodja eller Filippinerna.

I ett av fallen har en svensk man dömts till fyra års fängelse i Thailand för våldtäkt mot barn. Totalt har 13 utredningar påbörjats i Sverige, varav tre har lagts ner.

– I vissa fall har vi inte kunnat identifiera barnen, men det innebär inte att förövaren inte kan dömas. Det kan finnas annan bevisning, som bildmaterial som påvisar övergreppen. Det görs ändå alltid ansträngningar att identifiera barnen för att kunna ta tillvara deras rättigheter vid en rättegång, säger Maria Sterup.

I de tio fall som fortfarande utreds har rättshjälp begärts i åtta fall.

Hittills finns bara ett fall i Sverige där en svensk medborgare har dömts i en svensk domstol för sexualbrott mot barn i utlandet. Det rör en svensk man, den i medierna kallade 66-åringen, som dömdes till tre månaders fängelse för sexuellt umgänge med barn i Thailand 1995.


  • Kopiera sidans adress

Så gjordes urvalet

Sammanställningen av anmälningarna om misstänkta sexualbrott mot barn har gjorts av utvecklingscentrum i Göteborg, som är den del av Åklagarmyndigheten som ansvarar för rättslig tillsyn och kontroll, rättslig utveckling och metodutveckling.

Kriterierna för de utvalda fallen har varit att de ska gälla en polisanmälan som gjorts mellan 2008 och 2010. Det misstänkta brottet ska vara riktat mot ett barn som inte har någon anknytning till Sverige och det ska ha begåtts utomlands. Gärningsmännen ska vara svenska medborgare.

13 ärenden stämde in på alla de kriterierna.

Visa mer fakta

Toppnyheter SvD.se

SvD offert

Gör som 68236 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier

Oro och bränder i Husby

Tre brandstationer fanns på plats i Husby i västra Stockholm där det vid 01.

Petra Mede. Webb-tv

”Inget fjanteri
med idiotskämt”

EUROVISION

SvD:s läsare berömmer Petra Mede.

Pavey kunde inte
stoppa AIK-seger

Stamatopoulus tog straffspark.

John le Carré: Jag var aldrig någon spion

En myt

Drogs alltid åt fantasin – inte spioneri.

”al-Assad försöker
verka resonabel

Syrien

Expert: ”Handlar om att vinna tid.”

Dags fundera kring
”hönan eller ägget”

Blogg

Bankerna: ”Media skapar problemen”.