Christian Engström (Piratpartiet).
Foto: CATA PORTIN
Om EU:
– Det finns två sidor: nästan alla de konkreta lagar vi slåss mot kommer från EU, som Ipred, telekompaketet och datalagring. Samtidigt kan Sverige inte på egen hand göra de förändringar i upphovsrätten och patentsystemet som vi vill, och därför är EU enda sättet att genomföra vår politiska agenda.
Om euron:
– Vi tar inte ställning.
Om Lissabonfördraget:
– Vi är emot. Om Lissabonfördrag går igenom ger det EU makt över långt fler områden än idag. Skrivningarna gör att EU kan bestämma om nästan vad som helst, och det demokratiska underskottet permanentas.
Hjärtefrågor:
1. Ett fritt och öppet internet
– Alla ska ha rätt att uttrycka sig och ta del av information, men politikerna har fått för sig att grundlagen inte ska gälla på internet. Vi kämpar mot alla förslag om filtrering och avstängning av internetanvändare.
2. Reform av upphovsrätten
– Vi vill korta upphovsrätten för kommersiella ändamål till runt fem år, samtidigt som den kontroversiella punkten kanske är all fildelning för privat bruk ska vara helt fri.
3. Patent
– Vi vill avveckla patentsystemet, även om vi inser att det inte är något man gör på en mandatperiod. De undersökningar som gjorts visar att patent försvårar för nya aktörer, försämrar konkurrensen och hämmar innovationen.
Önskegrupp i parlamentet: Den liberala eller gröna gruppen.
– I de frågor vi inte har någon politik kommer vi rösta med den partigrupp vi tillhör.
Paroll:
”Ett fritt internet i ett öppet samhälle”.
Placering på EU-skalan:
3








