Häktningsdomaren beslöt att den 36-årige mannen ska sitta kvar i häktet, på sannolika skäl misstänkt för medhjälp till grovt rån. Han anser sig oskyldig och krävde ett bli frisläppt.

En tredje misstänkt, en 38-årig man, har till skillnad mot de övriga två inte haft några invändningar mot åtalsförlängningen och därför blev det heller ingen omhäktningsförhandling mot honom. Enligt kammaråklagare Björn Frithiof har inga nya misstänkta gripits.

Häktningsförhandlingarna skedde via videolänk vilket är ett relativt nytt sätt att hålla en förhandling på. De enda som var på plats i rättssalen var rättens ordförande och en protokollförare. Åklagaren satt på sin vanliga arbetsplats och den misstänkte och hans försvarare i ett särskilt rum på Kronobergshäktet där en kamera finns uppsatt.

- Med tanke på brottets omfattning är vi bara i början av en längre utredning. Vi kan ännu inte se slutet, säger Björn Frithiof till TT.

Den misstänktes advokat Johan Eriksson tycker inte att misstankarna mot hans klient har stärkts, eftersom inget nytt material presenterades under förhandlingen.

Johan Eriksson är kritisk mot att mannen har fulla restriktioner. Han får inte läsa några tidningar, lyssna på radio eller se på tv.

- De enda som läckt uppgifter ur utredningen är polisen och det är min klient som få ta konsekvenserna av detta och det är helt galet, säger Johan Eriksson.