Persson fick efter valet ett avgångsvederlag på 121 000 kronor i månaden. Den summan ska jämkas om det före detta statsrådet har inkomster från annat håll. Men det finns sätt att kringgå den jämkningen — genom att bilda ett bolag och inte ta ut pengarna som lön.

- Enligt regelverket ska inkomst av tjänst dras av från avgångsvederlaget. Men jag har ingen inkomst av tjänst. Jag har en näringsverksamhet där jag arbetar som konsult, säger Göran Persson till Dagens Nyheter.

Sedan augusti arbetar Persson för pr-byrån JKL. Förra veckan talade han på en kvinnokonferens i Norge och i somras framträdde han på ett seminarium i Almedalen. Ersättningarna kan dock inte kallas för inkomst, enligt Persson själv.

Nu ska den oberoende statliga statsrådsarvodesnämnden se över om Perssons sidoinkomster ska räknas av från avgångsvederlaget. Nämndens nästa möte hålls den 15 november.

- Om vi har plockat fram alla fakta kan det bli en prövning som är klar ett par dagar senare eller efter ytterligare någon vecka, säger Gunnar Grenfors, nämndens ordförande, till TT.

Mona Sahlin tycker att Perssons agerande väcker frågor och säger sig vara nöjd med att reglerna prövas.

- Det finns behov av det, säger hon.

Däremot vill hon inte lägga några moraliska aspekter på hur Persson agerat.

Men det vill vänsterpartiets ledare Lars Ohly:

- Detta är ett otillbörligt sätt att gå förbi de regler som finns. Vi är överens om att löner ska avräknas, säger han.

Han tycker inte det ska vara möjligt att sätta in lönen i ett bolag.

- Vi kommer att föreslå att den möjligheten täpps till, säger han.

Först från och med oktober, efter att statsrådsarvodet är slut, planerar Persson att tjäna några pengar. I ett brev till Statens pensionsverk tror han att han kommer tjäna totalt 250 000 kronor under perioden 6 oktober—31 december i år.

Det gör att den statsrådspension på 55 770 kronor han är berättigad till minskar till 7 289 kronor i månaden. Pensionen är preliminär. Persson måste i efterhand redovisa hur mycket han verkligen tjänade under hösten fram till nyår.

Samtliga ministrar som satt med i s-regeringen fick ett avgångsvederlag på 97 000 kronor. Inte heller Jens Orback, Hans Karlsson eller Ann-Christin Nykvist redovisar några övriga inkomster.