Oppositionen misstänker att statsminister Göran Persson kan ha använt de hemliga siffrorna i ett tal den gångna helgen.
I måndags presenterade Statistiska Centralbyrån (SCB) en sammanställning av nationalräkenskaperna som visade att BNP för andra kvartalet 2006 ökade med 5,5 procent, den största ökningen på sex år.
Rapporten är hemlig för att den inte ska läcka ut i förväg och påverka marknaden. Dessutom har SCB enligt TV 8:s Finansnytt intygat för Internationella valutafonden att ”regeringen inte har någon tillgång till uppgifterna innan de släpps till allmänheten.”
I söndags, dagen innan rapporten släpptes, sommartalade Göran Persson i Björkvik.
- Jag tror att det är i veckan som kommer som vi kommer att få en genomgång av andra kvartalets utveckling. Det skulle inte alls förvåna mig om det slår våra bedömningar ordentligt. Jag vet ingenting, men det skulle inte förvåna mig, sade han.
På presskonferensen efter talet sade Persson att de allmänna förväntningarna på tillväxten ligger på mellan 4 och 4,5 procent, men att han inte skulle bli förvånad om det blev mer.
Redan förra fredagen presenterade SCB innehållet vid ett möte med Konjunkturinstitutet (KI), rapporterar Finansnytt. Med på mötet fanns även två personer från finansdepartementet.
Hans Svensson, biträdande enhetschef för nationalräkenskaper vid SCB, berättar för TT att vissa tabeller även skickats över före mötet så fler personer på finansdepartementet kan ha sett innehållet.
För att en liknande situation som denna inte ska uppstå pågår diskussioner om att stryka KI och finansdepartementet från förhandsinformationen.
Den politiskt tillsatte statssekreteraren Jens Henriksson vid finansdepartementet bekräftar att han fick preliminära BNP-siffror förra torsdagen eller fredagen. Han vill inte svara på om han i sin tur informerat sin chef finansminister Pär Nuder.
- Jag tänker inte berätta med vem eller om jag har pratat med någon om detta i finansdepartementet, det är en moralisk fråga.
Henriksson uppger dock att han inte pratat om BNP-siffrorna med statsminister Göran Persson.
TT: Är sådana här BNP-siffror hemliga?
- Ja, det är klart att de är hemliga.
Den borgerliga oppositionen misstänker att Göran Persson fått förhandsinformation om hur BNP-siffrorna skulle se ut.
- Formuleringarna i Perssons Björkviktal är onekligen sådana att det är nära till hands att misstänka att han hade del av siffrorna, säger Mikael Odenberg, moderaternas ekonomiske talesman.
Centerpartiets ekonomiske talesman Roger Tiefensee kallar det hela en politisk skandal.
”Den fråga man ställer sig är om Göran Persson hade facit i bakfickan när han i Björkvik sade att han inte skulle bli förvånad om andras förväntningar på SCB:s siffror kommer att överträffas. Trots att han poängterade att han inte visste säkert. I så fall var det en lögn”, kommenterar Tiefensee i ett pressmeddelande.
TT har sökt statsminister Göran Persson för en kommentar. Genom sin pressekreterare låter han hälsa att:
”Högerns företrädare får lugna ner sig. Jag har gjort en egen bedömning precis som jag ofta gör”.
Persson siade om hemliga BNP-siffror
Innehållet i SCB:s rapport om tillväxten var känt för flera inom finansdepartementet några dagar innan den presenterades. Bland dem fanns en politiskt tillsatt statssekreterare.









