Att en statsminister från Sverige, som inte är allierat med USA genom Nato, tas emot av presidenten i Vita Huset är inte precis vardagsmat.
Med sitt besök i morgon sätter Göran Persson dessutom ett svårslaget rekord.
Han är den ende svenske statsminister som varit inbjuden dit tre gånger.

För ett år sedan låg en sådan inbjudan inte alls i korten. Irak-kriget pågick och Sverige hade intagit en allt mer USA-kritisk hållning. Dessutom ledde det fastlåsta läget för den på Kuba tillfångatagne Mehdi Ghezali till allt mer högljudd svensk kritik.
Flera uttalanden av utrikesminister Anna Lindh uppmärksammades särskilt i Vita Huset. De ansågs till och med av en högt uppsatt källa i Vita Huset ha försvårat en lösning av fallet.

- Med all respekt för er mördade utrikesminister, så var Anna Lindhs uttalanden politiskt sett rena katastrofområdet (a disaster-zone), sade denna Vita hus- källa i höstas till SvD.
President George W Bush träffade Anna Lindh under EU-toppmötet i Göteborg 2001, vilket var första gången
en regerande amerikansk president besökte Sverige.
Det största stridsämnet då mellan EU och USA var Kyoto-avtalet, och Anna Lindh var som tidigare miljöminster engagerad.

När Göran Persson i december 2001 skulle komma på svarsbesök i Vita huset försäkrade sig George W Bush personligen före mötet med Persson om att Anna Lindh inte skulle vara med.
Detta skedde helt i otvetydiga ordalag, enligt vad en annan högt uppsatt amerikansk företrädare uppgett för SvD.

Just Anna Lindh är orsaken till Göran Perssons USA-resa. Statsministern ska i kväll i New York postumt för hennes räkning ta emot utmärkelsen ”Statesman of the Year” från East-West Institute.
Från svensk sida föreslogs då ett besök i Vita Huset.
Det sker i morgon onsdag under 35 minuter, följt av en kort pressträff med tid för fyra frågor. Göran Persson har flera gånger under de senaste åren uttalat sig i positiva och förstående ordalag om George W Bush som person.

Någon klar agenda finns inte för mötet, utan det är främst det internationella
läget som ska diskuteras. Sveriges truppinsats i Afghanistan och i somras i Kongo uppskattas i Washington. Bush önskar uttalanden om att andra länder önskar framgång för återuppbyggnaden av Irak.
- Vi har försökt länge - men amerikanerna har valt tillfället. Presidenten har fått kritik i USA för sin utrikespolitik och kan inför valet ha ett intresse att visa att han umgås med alla, även icke-allierade, säger en svensk diplomat.

Andra svenska diplomater understryker att även om Nato och EU nu utvidgas till de baltiska staterna, så är Sverige fortfarande intressant. Vi är det största nordiska landet och med den längsta strandlinjen. I samband med ett nytt amerikanskt program för Nordeuropa var just Sveriges ambassadör Jan Eliasson och hans litauiske kollega inkallade för att höras av representanthuset.
Enda problemet i relationerna är den tigande Guantanamo-fången Mehdi Ghezali, men på ingen sida Atlanten väntas något genombrott.