Den förre finansministern har redan nu påbörjat sin nya tjänst vid den internationella konsultfirman Albright Stonebridge Group, grundat av USA:s tidigare utrikesminister Madeleine Albright.

Konsultfirman finns i dag i 65 länder och har sitt huvudkontor i Washington. Nuder kommer att sköta sitt jobb från Stockholm.

Tillsammans med tre andra konsulter har han fått titeln senior director, och välkomnades i går hjärtligt av Madeleine Albright i ett pressmeddelande.

”David Good, Oakley Johnson, Josef Kitamirike och Pär Nuder kommer att vara ovärderliga tillskott i vårt globala team”, skriver Albright, och konstaterar att de nya tillskotten tar med sig en ”anmärkningsvärd bredd av erfarenhet och expertis” till företaget.

Pär Nuder beskriver samarbetet som ”ett stort privilegium”, men avfärdar bestämt alla rykten om att han skulle vara på väg tillbaka till politiken.

– Jag vill inte bli utburen med huvudet före. Det beslutet fattade jag för två år sedan och jag gjorde det för att jag varit 30 år i politiken och 20 i dess centrum. Dessutom tror jag det är bra för både politiken och näringslivet om det är fler som går in och ut. Nu har jag gått ut och har inga planera på att gå tillbaka, säger han.

Han har sett många duktiga politiker som har haft svårt att lämna politiken och vill inte sälla sig till skaran.

– Det är en uppslukande och fantastisk upplevelse att få vara i politiken men var sak har sin tid, säger han.

Om S-krisen säger Nuder att han i motsats till många andra är optimistisk inför partiets framtid. Under sina resor som föreläsare säger hans sig möta ett starkt intresse för den socialdemokratiska modellen. Han tycker att partiet behöver ett bättre självförtroende för sina grundläggande värderingar.

– Socialdemokratiska idén är oslagbar både vad gäller trygghet och konkurrenskraft. Men man har varit nere lite för mycket i verktygslådan och glömt bort de fyra första stegen: artikulera de stora problemen, analysera, uttrycka värderingar och formulera en vision.

Hur partiets nya partiledare kommer att se ut vill han inte spekulera i. Enligt Nuder är det upp till valberedningen att identifiera de kriterier personen måste leva upp till. Därefter se över vilka personer som lever upp till kriterierna och undersöka om personerna har förtroende från uppdragsgivarna, innan man slutligen ställer frågan till de personer som blir aktuella.

– Personen ställs då inför sitt livs största ögonblick och måste avgöra om han eller hon känner sig lämplig. Jag har full förståelse för de som inte vill svara på frågan om de är tänkbara kandidater. Egentligen är det bara valberedningen som på allvar kan ställa den frågan.

Men han tycker att det är smickrande att bli utpekad som kandidat till partiledarposten.

– Det är förstås hedrande om folk tycker så. Det finns inget finare för en socialdemokrat än att få leda partiet, men jag har gått vidare och det står jag fast vid.