Den ankommande stormen väcker obehagliga minnen till liv på Göteborgs botaniska trädgårdar. Under stormen Gudrun och även den lindrigare stormen Per förra året blev trädgården av med ett flertal ovanliga exemplar av granar. Nu fruktar man att det är dags igen.
– Förra året blev vi av med flera sällsynta arter från Japan och Turkiet, bland annat Fujigranar och turkiska ädelgranar som var 30 meter höga. De går inte att ersätta så det enda man kan göra är att börja om med ett frö, säger Björn Aldén, intendent till SvD.se.
Göteborgs botaniska trädgård består av 175 hektar med cirka 16 000 arter och är en av Europas största i sitt slag. I anslutning ligger Änggårdsbergens naturreservat med bland annat barrskog.
– Som det är nu känner vi oss oroliga men det finns egentligen inte så mycket vi kan göra förutom att avvakta och hålla tummarna.








