Det är fortfarande Sven-Erik Österberg som leder i mediediskussionen om vem som ska bli den nya s-ledaren.
Mediebevakningsföretaget Retriever har mätt i vilken utsträckning de olika tänkbara kandidaterna till posten som ledare för Socialdemokraterna har fått utrymme i olika medier.
Under de fyra månader som gått har Sven-Erik Österberg dominerat. Han har genererat drygt 1 500 träffar i inslag i tryckta tidningar, nättidningar, tv/radio och bloggar.
Aftonbladets ledarsida (oberoende socialdemokratisk) pekar i dag ut tre favoritkandidater till partiledarposten men bland dem finns Österberg inte med.
Trojkan består av Anders Sundström, Leif Pagrotsky och Mikael Damberg. Tidningens politiska chefredaktör Karin Pettersson ser dessa tre som de som skulle kunna leda partiet framåt. I samma text skriver hon att kandidater som Thomas Östros, Tomas Eneroth och Sven-Erik Österberg representerar politiskt stillastående.
De socialdemokratiska tidningarna har helt klart olika preferenser. Dalademokraten lanserar Veronica Palm, Västerbottens folkblad Lena Sommestad och Östran vill ha Pär Nuder. Folkbladets politiske redaktör i Norrköping, Widar Andersson, tror på Mikael Damberg.
- Jag tror att han är en stark kandidat. Det är en handlingsinriktad politiker som jag tror har en idé om vad han vill göra.
Invändningarna mot honom, att han anses för höger och att han inte lyckades ena SSU som ordförande, tror Widar Andersson inte är några hinder i dag.
- Njae, jag har själv varit SSU-are och man slåss så att flisorna ryker men det betyder ingenting nu. Damberg är urtypen för en Socialdemokrat, han har en ganska osentimental inställning till höger och vänster, säger han.
Att Mikael Damberg gick ut på Facebook och deklarerade sitt intresse vittnar om att han vet att han har ett bra stöd i partiet, tror Widar Andersson.
- Annars skulle han inte ha gjort det.
Det kan också vara en fördel att han vågar bryta isen och faktiskt visar sitt intresse, efter all kritik mot partiets slutna process. Men det är långt ifrån klart, tror Andersson.









