Omar Mustafa, ordförande i Islamiska förbundet i Sverige.
Foto: VICTOR LINDBERG/SCANPIX
Bara timmar efter att norsk polis hade gripit Anders Behring Breivik på Utøya, spreds ryktet att det var muslimska extremister som låg bakom dåden. Det visade sig som bekant vara fel – det var en norsk medborgare med högerextrema åsikter som hade mördat minst 77 människor.
Men bland muslimer i Norden är utpekandet mot dem påtagligt.
– Jag har märkt av det personligen, inte på gatan men i medierapporteringen. Det blev som ett faktum att det var självklart att det var muslimer som låg bakom attentaten. Men mer än 90 procent av terrorattentaten i Europa står högerextremister och nationalister bakom, säger Omar Mustafa, ordförande i Islamiska förbundet i Sverige.
Enligt den gemensamma europeiska polisen Europol, stod islamisk fundamentalism för endast tre av sammanlagt 249 terrorattacker inom EU under förra året. De flesta attacker står separatister i bland annat Spanien för. Men högerextrema stod inte för några attentat inom EU under förra året.
– Att muslimer pekades ut för dåden i Norge visar på det islamofobiska samhällsklimatet som råder. Man skyller ondska på islamiska fundamentalister. Jag är lika ledsen över attentatet oavsett vem som är ansvarig, säger Omar Mustafa.
På vilket vis märktes det i mediedebatten att muslimer hamnade i fokus?
– Högerextrema i Sverige var snabbt ute på Twitter och sade; vad var det jag sa, islamister är si och islamister är så. Det visar på hur det ser ut i samhällsdebatten.
I norska medier rapporteras om muslimer som har utsatts för trakasserier. Norska tidningen Verdens gang berättar om en man med indiskt ursprung som jagades ifatt av uppretade människor. Han lyckades så småningom lugna stämningen och klarade sig från incidenten. Omar Mustafa har inte märkt att något lika handgripligt har drabbat svenska muslimer.
– I det här fallet har jag inte hört något. Men tidigare händelser som det som skedde i Stockholm i julas, har drabbat oskyldiga muslimer med glåpord och misstänkliggöranden. Det syns även i bland annat Brå-rapporten där muslimska hatbrott har ökat. Det är lätt att generalisera och sätta alla muslimer i samma fack, säger Omar Mustafa.
Enligt Brå anmäldes 270 hatbrott riktade mot muslimer förra året. Det utgjorde 49 procent av alla hatbrott med antireligiösa motiv, att jämföra med 33 procent år 2009.
Hur är stämningen i samhället mot muslimer efter attentaten?
– Nu när vi vet att det är en högextrem rasist som är skyldig så skulle det kunna bli en debatt om saken. Att det startar ett arbete mot det antimuslimska hotet som inte bara drabbar muslimer i stort utan hela samhället. Jag hoppas vi alla kan samlas och motverka den här hatpropagandan.










