Orden som kryddar debatten

Det är redan fyra dagar sedan partiledardebatten i SVT:s Agenda. Bland sådana som lever av politik analyseras den säkert fortfarande, men jag vågar mig på gissningen att de allra flesta tv-tittare glömt det mesta som framfördes.

Jonas Sjöstedt sa visst något om ”nettoinmatning” och Annie Lööf hade träffat arbetare som drabbats av ”vassel”. Det senare låter som en sjukdom som man inte vill få närmare beskriven.

När de riktiga politikproffsen är igång, som här, kan man imponeras av hur de aldrig förefaller att tappa fattningen, staka sig eller titta i taket medan de tänker, som vi andra gör, utan ständigt har en replik till hands, garnerad med en utredning och ett par miljarder kronor. Men priset blir att budskapen saknar vidhäftningsförmåga. Det är en ström av teflonord.

Desto mer uppmuntrande var det därför att Stefan Löfven kastade in tabelras (”tabberas” på astridlindgrenska). Se där ett ord som har lite mer av kardborre över sig.

Löfven beskrev regeringens ansträngningar att få ihop budgeten som ”tabelraset i Harpsund”.

”Jii-hoo!”, ropade jag glatt framför tv:n. Det är inte ofta man ser det ordet hängas ut på vädring. Att det över huvud taget lever får väl tillskrivas Astrid Lindgren. En av hennes Emilhistorier heter ”Stora Tabberaset i Katthult”. Skojigt ord! Följaktligen citerades det i nästan alla debattreferat, vilket säkert var Löfvens avsikt.

Oppositionsledaren uttalade tabelras helt korrekt, enligt Akademiens instruktioner, med betoning på andra a:et.

Men vad tusan betyder det? Det måste väl många lyssnare ha frågat sig, eftersom det numera är ett så lågfrekvent ord. Stefan Löfven gav ingen tydlig förklaring. Man förstod bara att det var ett slags skällsord. Regeringen borde tydligen skämmas för sitt tabelras där ute på Harpsund.

Man undrar om statsråden själva visste att de höll på och tabelrasera, eller vad det kan heta.

Svenska Akademiens ordlista förklarar:

tabelras [-ra’s] s. oböjl. (åld.) fullständig förödelse; ett t. rent

bord, rent hus

Det är onekligen en bit från statsminister Reinfeldts tolkning i sin replik en minut senare:

–Det här med tabberas… med det menar Löfven att också mina alliansvänner fått ett genomslag i budgeten.

Quoi?!, som fransmännen skulle säga, för det är där ordet kommer ifrån: table rase. Rent bord, rent på svarta tavlan. Alltså latinets tabula rasa, vaxtavla med utplånad skrift.

Något slags anknytning till Emils hyss att bjuda alla fattighjon på husets julmat fanns kanske hos Stefan Löfven, men nog blev den kryptisk.

Men medge ändå att sådant där blir till en stimulerande krydda i en annars ganska ospännande soppa! Vill du själv se och höra tabbarna rasa, eller bordet rensas om du vill, så finns debatten förstås på SVT Play. Lätt att hitta alldeles i början av del två.

Det tar bara några minuter och sedan har du kanske också fått smak på att spana efter ovanliga eller rent påhittade ord i politikens annars överpolerade retorik. Det kommer att hjälpa dig genom framtida partiledardebatter.

  • Kopiera sidans adress

Toppnyheter SvD.se

SvD offert

Gör som 68686 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier

Höjd säkerhet efter brutalt mord på soldat

"Terrorrelaterat"

Cameron kallar till krismöte.

Oroligt efter brutalt mord i London

Oron växer nu för att det brutala mordet i går på vad som tros vara en militär ska skada landets muslimer.

Historiskt priskrig
på bolån bryter ut

Blogg

Swedbank vill ta tillbaka taktpinnen.

”De bestämmer över vår yttrandefrihet”

Krönika

Vinstintresset styr sajternas censur.

”Nya regler hot mot idrottsgymnasium”

Brännpunkt

”RF sätter käppar i hjulet.”

Kennedy missade hjältechans i derby

Perspektiv

”AIK:s guldtåg har redan gått”.

Spaningsledarnen Kenneth Rautio, under en presskonferans i Luleå med anledning av den försvunna 20-åriga kvinnan i Boden. Webb-tv

Samtliga delar av kroppen har hittats

Boden

Fynd i sökande efter 20-årig kvinna.