Foto: SCANPIX
Det finns en stor majoritet i riksdagen för att riva upp dagens partnerskapslag för samkönade par och ersätta den med en könsneutral äktenskapslag. Bara kristdemokraterna säger nej, och statsminister Fredrik Reinfeldt har utlovat en proposition i höst.
– Det är fyra allianspartier i regeringen, och vi arbetar för att kunna nå fram till en enighet kring detta och återkommer, sade han i riksdagen i förra veckan.
Förhandlingarna för att lösa knäckfrågan pågår, uppger SvD:s källor. En möjlig kompromiss, som bland annat lanseras av centerpartiets rättspolitiske talesman Johan Linander, är att ersätta ordet ”äktenskap” med exempelvis ”giftermål”, samtidigt som lagen görs könsneutral.
– För mig är det viktigaste att vi får en gemensam lagstiftning, som gäller för alla par. Om det kallas äktenskap eller giftermål är inte avgörande för mig.
Han påpekar att lösningen liknar den som Svenska kyrkan fört fram i sitt remissvar på den statliga utredningen om könsneutrala äktenskap.
Stefan Attefall (kd), gruppledare i riksdagen, bekräftar att det förs diskussioner om att lyfta ut ordet ”äktenskap” ur den nya lagstiftningen.
– Det är en väg som vi är beredda att samtala kring. Äktenskap är ett begrepp som är instiftat som en samlevnadsform mellan en man och en kvinna. Det har också stark religiös innebörd för många kyrkor och samfund, i katolska kyrkan är äktenskapet till och med ett sakrament.
Inger René (m), vice ordförande i civilutskottet, säger att hon inte varit inblandad i samtalen.
– Men det är klart att om man kan lösa frågan på det sättet tycker jag att det vore en lycklig lösning.
Andra ledande moderater som SvD pratat med är inne på samma linje, medan Jan Ertsborn (fp), ledamot i civilutskottet, är ”kallsinnig”.
– Vi vill följa utredningsförslaget, säger han.
RFSL:s ordförande Sören Juvas tycker att det skulle vara ”fruktansvärt” med en kompromiss som innebär att ordet äktenskap försvinner ur lagen.
–Äktenskapet i Sverige har en tradition och en betydelse för alla, oavsett sexuell läggning. Det här är inget annat än ett försök att kunna särbehandla människor.
Samtidigt sätter oppositionen press på regeringen. De rödgröna skriver på egen hand en könsneutral äktenskapslag, som är tänkt att offentliggöras senast på tisdag.
– Vi är nästan, nästan klara, säger LiseLotte Olsson (v).








