Frågan om att kommunala nyval bör vara möjliga har fått ny aktualitet sedan Sundbybergsmoderaterna Arne Wijkman och Michael Spira hoppade av sitt parti till förmån för socialdemokraterna.

Men redan i december förra året öppnade statsminister Fredrik Reinfeldt för möjligheten till extraval i kommunerna.

Det som fick Reinfeldt att reagera då var bland annat de tomma stolar i olika kommunfullmäktige som sverigedemokraterna inte lyckats fylla.

Frågan om kommunala extraval, som kommer att tas upp på moderaternas stämma i oktober, får nu stöd även av kristdemokraternas partiledare Göran Hägglund.

–Idag äger den som blivit invald sitt mandat, och det där tycker jag är värt att diskutera. Det som har hänt i Sundbyberg är en mycket märklig situation, och frågan är värd att pröva, säger Hägglund.

Johan Pehrson, folkpartiets gruppledare i riksdagen, är också inne på att skriva om grundlagen.

–Det här kan leda till att väljare i Sundbyberg tappar intresset att rösta i framtiden. Det visar att de som för fram argument för kommunala nyval har skäl för sin sak, säger Pehrson.

Även centerpartiets ledning har ställt sig bakom kravet att kommuner ska kunna utlysa extra val ”om särskilda skäl föreligger”. Frågan ska behandlas på riksstämman, som inleds i slutet av augusti.

–Det här skulle vara ytterligare en möjlighet att ta till om det blir ett fullständigt kaotiskt läge, säger partisekreterare Anders Flanking.

Men ett kommunalt nyval ska vara ”en sista utväg”, betonar han. I första hand bör kommunpolitikerna pröva andra lösningar.

–Jag tror att en sådan här sak skulle bli ett undantag.

Sedan tidigare har även regeringens grundlagsutredare Per Unckel öppnat för kommunala nyval.