En demonstrant som protesterar mot avverkningen förs bort av polisen medan skogsskördaren kör på i Ojnareskogen.
Foto: Scanpix
I går fortsatte protesterna mot Nordkalks avverkning i Ojnareskogen. Under förmiddagen avhyste polisen tre personer från området och på eftermiddagen omhändertogs fem demonstranter.
Samtidigt pågår en febril aktivitet i EU för att stoppa skogsavverkningen och kalkbrottet. Carl Schlyter, vice ordförande i EU-parlamentets miljöutskott, har vänt sig till EU:s miljökommissionär Janez Potočnik för att få en bedömning i EU-domstolen. EU-kommissionen har redan ställt en rad kritiska frågor till den svenska regeringen om varför Sverige inte begärt förhandsbesked från EU-domstolen om miljökonsekvenserna av kalkbrottet.
– Jag vill att man prövar hur det påverkar Natura 2000-områden när man agerar i områden bredvid, det finns andra exempel på hur skyddade vattentäkter påverkats kraftigt även när de ligger en bra bit från arbetsområdet. Jag anser också att det är väldigt tydligt att kalkbrottet bryter mot EU-direktiven, speciellt art- och habitatdirektivet, säger Carl Schlyter som menar att Nordkalk uppvisar en oseriös attityd:
– Jag tycker att Nordkalk borde lugna ner sig och avvakta med avverkningen tills avgörandet i högre instans kommit. Det här är extremt känsliga naturvärden som kan skadas oåterkalleligt.
Länsstyrelsen hade i går ett möte med Nordkalk där frågan om hur anläggningen av serviceväg påverkar vattenkvalitet och flöde i det känsliga området diskuterades. Vid ett tillsynsbesök i början på augusti upptäckte Länsstyrelsen att den rödlistade guldskivslaven röjts fram och exponerats för solljus, vilket skadar växten. Nordkalk måste agera med större varsamhet, konstaterar Anna-Lena Fritz, samordnare för Natura 2000-frågor.
Tillståndet för Nordkalks brytning har överklagats till Högsta Domstolen – HD – av Naturvårdsverket och Naturskyddsföreningen. Naturvårdsverket anser att godkännandet strider mot både art- och habitatdirektivet, EU-domstolens praxis och den svenska lagstiftningen.
HD har prioriterat ärendet. Beslutet om det tas upp eller ej kan komma redan i slutet på september. Protesterna och läget i Ojnareskogen är en orsak till att HD skyndar på handläggningen.
En namninsamling på sociala medier pågår, och för tillfället har nästan 17 000 personer skrivit på ett upprop till EU:s miljökommissionär Janez Potočnik där han uppmanas att stoppa kalkbrottet. I dag kommer en demonstration att hållas utanför Stadshuset, i samband med prisutdelningen i World Water Week.
En demonstrant som protesterar mot avverkningen förs bort av polisen medan skogsskördaren kör på i Ojnareskogen. Även i EU pågår kampen mot kalkbrytningen i Bunge.
Mer i ämnet
- 28 aug 2012 Ek: ”Förstår att folk är upprörda”
- 29 aug 2012 Ek (C) kan tänka sig backa om miljöskydd
- 28 aug 2012 Polisen stoppar demonstranter
- 28 aug 2012 ”Polisen lyfte bort demonstranter”










