I vart fall en omkommen person har återfunnits i vraket.

Platsundersökningen pågick ännu vid lunchtid på onsdagen.

- Två personer är saknade, men vi har ännu inte kunnat konstatera att det är kvarlevorna av två personer i planet, säger Morgan Tärning, platsbefäl vid Falköpingspolisen.

Att kvarlevorna av en finns där står dock klart.

Flygplanet skulle användas för en skolflygning vid lunchtid på tisdagen. Avsikten var att en flyginstruktör och en elev skulle öva start och landning.

Vad som orsakat haveriet vet man ännu inte, men polisen har upprättat en anmälan om eventuellt arbetsmiljöbrott.

- I och med att det var en flyglektion får vi utreda om det finns någon form av arbetsgivaransvar, om det är en arbetsplatsolycka med dödlig utgång, förklarar Morgan Tärning.

Såvitt känt finns inga vittnen till kraschen.

Larmet om att flygplanet saknades kom vid 16-tiden. Ett par timmar senare upptäcktes det brinnande vraket från en räddningshelikopter. Planet hade kraschat cirka en kilometer norr om flygfältet i Tidaholm.