Referenserna till konstgjort kött i den fiktiva världen är flera.

I science fictionserien Star Trek från 60-talet fixade den så kallade ”replikatorn” biffen åt rymdskeppets besättning. Genom att arrangera subatomiska partiklar till först atomer, sedan aminosyror, proteiner och celler, formades slutligen en fläskkotlett som besättningen kunde avnjuta till middagen.

I den tyska spelfilmen ”Two planets” av Kurd Lasswitz är syntetiskt kött exempelvis ett av livsmedlen som introduceras på jorden av marsianerna.

På senare år har odlat kött blivit allt mindre fiktion och allt mer verklighet – eller i alla fall föremål för internationell forskning.

Fördelarna anses kolossala och förhoppningarna är stora. En utmaning när jordens befolkning ökar är att få maten att räcka till. Även ur miljösynpunkt är det ohållbart att fortsätta expandera köttindustrin som väntas fördubblas fram till 2050, enligt FN.

Dessutom har forskare sett odlandet som en möjlighet att manipulera näringsinnehållet i köttet, och exempelvis ge det samma fettprofil som lax eller avokado.

Ett av de första moderna experimenten med odlat kött bedrevs på uppdrag av Nasa vid Toro-universitetet i New York i början på 2000-talet. Forskarna lyckades då få fram små mängder muskler från en guldfisk genom att odla vävnadsprover i en näringslösning.

2008 utlovade den amerikanska djurrättsorganisationen Peta en prissumma på en miljon dollar till det företag som lyckas odla fram kyckling som kan säljas i butikerna före 2012.

Ingen forskargrupp har dock lyckats närma sig en säljbar produkt på allvar, och vetenskapligt är området fortfarande litet. Ett stort problem är bristen på finansiärer.

–De tycker att det är för mycket science fiction och ser inte ett akut behov, säger Julie Gold, forskare i biovetenskap vid Chalmers, som anser att tekniken för att odla, åtminstone någonting som påminner om köttfärs, redan finns.

Under flera år har hon, tillsammans med doktorand Patric Wallin, som en del av undervisningen gjort försök med att låta muskelceller odlas i näringslösning. Men eftersom pengarna uteblir har hon lagt projektet på is.

I Norge har forskare startat ett internationellt konsortium för forskning om odlat kött, ”in vitro meat”, försöker etablera kontakter med industrin och finansiärer.

I Nederländerna avslutades i fjol ett fyraårigt forskningsprojekt på odlat kött som finansierades med 2 miljoner euro av regeringen. I sin slutrapport skriver Henk Haagsman, professor i veterinärmedicin vid universitet i Utrecht, som är en av de ledande forskarna på området att bristen på finansiärer är ett av de största hoten mot forskningen eftersom det gör att få vill ägna sig åt den. Haagsman menar att medieuppmärksamheten har gynnat diskussionen om fördelarna med odlat kött, samtidigt som den höjt förväntningarna till orimliga nivåer.

–Fokuset ligger alldeles för mycket på att få fram en produkt istället för att lösa de grundläggande vetenskapliga förutsättningarna, instämmer Julie Gold.

För trots att man kommit en bit på vägen kvarstår en hel del utmaningar innan forskarna har en produkt som kan konkurrera med originalet i såväl pris, smak och konsistens och utseende. Julie Gold är optimistisk:

–Vi kommer fortsätta med att publicera våra resultat för att övertyga finansiärerna om att det här är möjligt. Och till dess fortsätter vi med våra småskaliga forskningsprojekt.