Robert "Robinson-Robban" Andersson, en av de profiler som återvänder till årets säsong av den klassiska dokusåpan.
Foto: Claudio Bresciani
Det är 15:e gången gillt och hårdare än någonsin. Måndagen den 20 augusti drar ”Robinson” igång, igen. Och det brukar heta så, men inte i år:
- Det är inte den tuffaste säsongen rent fysiskt. För tre år sedan var det riktigt tufft, men det blir inte så roligt för då ligger de bara på den där stranden och håller på att svälta ihjäl. I år ville vi göra det till en tuff psykisk utmaning, säger programledaren Paolo Roberto.
I årets ”Robinson”, vars titel fått tillägget ”revanschen”, lockar TV 4 med kända profiler från tidigare säsonger. Bland namnen märks ”Robinson”-Robban, den byggtokige Leif Svensson och Mariana ”Mirre” Hammarling.
- Många har velat vara med under åren, men jag får ändå en förfrågan och då måste jag ju ha något som behagar tv-tittarna. Jag tycker att det är kul att min personlighet är något som folk vill se, säger Leif Svensson.
Tidigare år har ”Robinson” sänts veckovis under höst och vinter, men i år bränner TV 4 allt krut på en gång. Hela tävlingen visas under tre intensiva veckor. Det är ett sätt för kanalen att fånga in tv-tittarna efter sommar och semestrar.
- Det är ett välkänt format och vi vet vad det brukar leverera. Vi har gjort liknande med ”Idol” tidigare och det får igång maskineriet på ett bra sätt, säger Martin Nygren, exekutiv producent för ”Robinson- revanschen”.
Bildtext 1-2: ”Det var tufft eftersom jag inte visste hur det var hemma”. Robert ”Robinson-Robban” Andersson, en av de profiler som återvänder till årets säsong av den klassiska dokusåpan fick barn dygnet innan han åkte ner till ”Robinson”-ön.
Foto: Claudio Bresciani/Scanpix
Bildtext 3: ”Jag var nöjd med det första programmet. Det var roligt så jag hoppas få tre veckor av skratt”, säger Mariana ”Mirre” Hammarling när hon just fått se det första avsnittet av årets ”Robinson”-säsong, den tredje där hon medverkar.
Foto: Claudio Bresciani/Scanpix
Bildtext 4: ”Den största utmaningen är väl att klara hemlängtan”, säger Leif Svensson. Han har tävlat två gånger tidigare, men bröt när han hemlängtan blev för stor.
Foto: Claudio Bresciani/Scanpix
Bildtext 5: Gänget i årets Robinson med programledaren Roberto Paolo mitt i högen.
Foto: Claudio Bresciani/Scanpix
Bildtext 6: Leif Svensson tillbaka på en ”Robinson”-ö, med landslagströja och allt.
Foto: Daniel Ohlsson/TV 4
Bildtext 7: ”Robinson”-gänget från förr, som gör upp om titeln i höst.
Foto: Daniel Ohlsson/TV 4










