Sten Tolgfors
Foto: Patrick Trädgårdh/SCANPIX arkiv
Målet är att stärka förmågan att hantera incidenter i Norden och att öka möjligheterna till gemensamma flygövningar, skriver Tolgfors i en debattartikel i Dagens Nyheter på nätet.
Luftövervakningssystemet ingår i den nya försvarspolitiken som debatteras i riksdagen på fredagen.
Enligt Tolgfors går det inte att se en situation där en militär konflikt endast skulle drabba ett land i Sveriges närområde.
”Sverige skulle inte stå passivt om ett grannland i Norden eller EU drabbades av kris eller angrepp. Vi utgår från att de inte skulle stå passiva om Sverige drabbas”, skriver Tolgfors.
Ledamoten av försvarsberedningen Håkan Juholt (S) går dock till angrepp på regeringen på Svenska Dagbladets debattsida. Där kritiserar han statsminister Fredrik Reinfeldt (M) för att försvarsberedningen inte har sammanträtt på ett helt år, något som enligt honom motverkat en bred uppgörelse kring försvarspolitiken.








