De senaste dagarnas unika jakt på 27 vargar är bara första delen i det åtgärdspaket som ska säkra en svensk vargstam på mellan 200 och 210 djur.
Nytt blod behövs, av flera skäl. Lika många vargar som jagats lagligt skjuts i år av tjuvjägare. Enligt Olof Liberg vid Grimsö forskningsstation, dödas 10-15 procent av stammen illegalt varje år.
Det innebär att tjuvjägare kan ha dödat omkring 180 vargar de senaste tio åren. Fällande domar är dock ytterst sällsynta.
I nästa steg ska myndigheterna nu säkra att stammen är stabil och kan föryngras utan inavel. För att klara det har riksdagen angett att 20 djur får planteras in fram till 2014.
De första nya vargarna kan släppas lös redan i vinter.
– Finsk-ryska vargar rör sig ofta över gränsen till Norrbotten. Om det dyker upp en sådan varg i vinter kan det bli aktuellt att flytta den söderut, säger vargforskaren Olof Liberg.
Inte heller Per Risberg, handläggare på Naturvårdsverket, utesluter att ny varg kan planteras in i vinter.
– Det finns ingen sådan varg just nu i norr, men när jakten är avklarad kommer vi omedelbart att sätta oss ned för att titta på en lämplig plats och på det juridiska.
Att handgripligt flytta en varg från norra Sverige har inte gjorts på många år. Inplanterad varg kan dessutom ha svårt att etablera revir och föröka sig. Går fortplantningen trögt behöver fler vargar planteras in.
– Det är en kontroversiell åtgärd och därför är det viktigt att det finns en lokal förankring hos befolkningen där vargen släpps ut, säger Per Risberg.
Dagens stam har utvecklats ur bara tre djur, vilket orsakat inavel och dålig fruktsamhet. Med nya friska anlag kan vargstammen ta ett nytt skutt.
SvD: Blir det en årlig vargjakt?
– Det är för tidigt att säga. Vi vet för lite om det djur som nu skjutits. Är det mest unga djur påverkas inte förökningen så mycket nästa år, säger Per Risberg.








