Sex medaljer till SvD

Svenska Dagbladets design belönades med sex medaljer under den pågående konferensen om tidningsdesign i Köpenhamn.

SvD:s formchef Anna Thurfjell, Johan Silfversten Bergman, utvecklingsredaktör, Malin Bonde, bildredaktör, Fredric Karén, chef för SvD.se och Staffan Löwstedt, bildredaktör.

SvD:s formchef Anna Thurfjell, Johan Silfversten Bergman, utvecklingsredaktör, Malin Bonde, bildredaktör, Fredric Karén, chef för SvD.se och Staffan Löwstedt, bildredaktör.

Foto: SvD

Svenska Dagbladets design får ytterligare utmärkelser. Vid Society of News Design Scandinavias konferens i Köpenhamn belönades SvD med sex medaljer.

I klassen digital media fick SvD.se silvermedaljer för startsidan och Ipad-magsinet Insikt. Hela sajten belönades med en bronsmedalj.

– Det känns väldigt roligt och hedrande att vi får medaljer i de digitala klasserna, första gången de delas ut. Det visar att ligger i framkant i Skandinavien när det gäller digital design. När vi lanserade nya SvD.se visste vi att vi gjort något annorlunda jämfört med övriga nyhetssajter i Sverige och Norden. Det var också viktigt för oss att bli ett tydligare alternativ till konkurrenterna. I det avseendet har vi lyckats, vilket inte minst syns i besökstalen och våra annonsintäkter, säger Fredric Karén, chef för SvD.se.

Ett av huvudmålen med att göra om SvD.se var att knyta tidningens identitet närmare sajten. Besökaren ska känna att det är Svenska Dagbladet som är avsändaren, oavsett om det är papper eller digitalt.

– Typsnitt, färger, logo och mycket annat känns igen från tidningen. Dessa aspekter lyftes också fram av juryn till Årets dagstidning digitala medier som vi vann förra året, säger Fredric Karén.

Den tryckta tidningens utformning belönades också.

Grafikredaktionens medarbetare David Nyman och Peter Grensund belönades med en silvermedalj för en grafik om 11 september. Även grafikredaktionens Kalle Källström fick silver, för en grafik om tillväxt som publicerades på Näringsliv.

Tidningen utformning som helhet fick en bronsmedalj.

– Design är en viktig del av SvD - den är ett verktyg för att lyfta fram och stärka kvalitetsjournalistiken. På SvD har vi ständigt omdefinierat hur vi kan förnya vår presentation men vårt dna, det som är SvD:s visuella identitet, har vårdats varsamt. Det tror jag är hemligheten bakom att vi vunnit så många designpriser, säger SvD:s formchef Anna W Thurfjell.

  • Kopiera sidans adress

Toppnyheter SvD.se

SvD offert

Gör som 68568 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier