Sofia Arkelsten är Moderaternas nya partisekreterare.
Foto: Bertil Ericson/Scanpix
Det är en munter, nytillträdd partisekreterare SvD.se når efter presskonferensen på Moderaternas partikansli i Stockholm.
– Det känns fantastiskt. Det är det mest fantastiska uppdrag som jag inte ens visste att jag ville ha, säger hon.
Sofia Arkelsten, 33, har suttit i riksdagen för Moderatera sedan 2007. Under sin tid där har hon bland annat varit ledamot i EU-nämnden och i miljö- och jordbruksutskottet. Men att hon nu lämnar den posten för partisekreterarrollen ser hon inte som att hon måste överge sina hjärtefrågor – tvärtom.
– Jag ser det som att jag tar med mig ett stort framtidsområde och får möjligheten att lyfta det på en högre nivå, säger hon.
Andra viktiga uppgifter inför den kommande mandatperioden utöver att driva klimat- och miljöfrågorna tror hon kommer bli att engagera unga och driva de frågor som ungdomar prioriterar. Även jobben kommer att bli ett huvudnummer, tror Arkelsten.
– Vi måste rusta inför valet 2014 och bli större, bredare och vassare. Vi måste hela tiden vara beredda att pröva vår politik.
Att efterträda Per Schlingmann ser hon som något positivt – ”arbetet mot ständig förnyelse är något jag tänker fortsätta med” – liksom samarbetet med biträdande partisekreterare Gunilla Sjöberg.
– Vi är ett stort parti och en stor organisation och det är därför väldigt bra att vi får även en biträdande partisekreterare, säger hon.
Hur känns det att bli partiets första kvinnliga partisekreterare?
– Jag har inte tänkt på det, men det är så klart roligt och ett tecken på förnyelse.
Och dina styrkor?
– Jag tror att jag har en rimlig politisk kompass och ett stort politiskt engagemang.
Första uppgiften som ny partisekretarare för Sofia Arkelsten har varit att träffa sina medarbetare. Vad resten av dagen ska innehålla får tiden utvisa.
– Nu pratar jag med journalister och sen om jag har tur ska jag äta lunch, med det är arbetslinjen som gäller, avslutar hon med ett skratt.
Innan Sofia Arkelsten valdes in i riksdagen arbetade hon på Svensk Handel och som informationschef på Ica. Hon har också varit ordförande för Fria Moderata Studenter och har en historia som aktiv i kommunpolitiken i Stockholm.
Arkelsten – som fick 551 röster i årets personval – är uppvuxen i Hässelby men bor i dag på Kungsholmen i Stockholm tillsammans med hund och sambo. I modern anda har hon också en blogg där hon skriver om ”livet, riksdagen och shopping”, samt ett twitterkonto med namnet @moderatmat.










