Det är inte längre bara värnpliktiga 20-åringar som har uppgiften att bemanna högvakten dygnet runt, året om. Vid jul och nyår förra året anställdes före detta värnpliktiga vid Drottningholm och Stockholms slott. Under kommande februari och mars anställs ytterligare 200 soldater med lön.

Går det nya förslaget igenom blir lumpen frivillig och antalet värnpliktiga riskerar att bli ännu färre. För högvaktens del skulle det innebära att man får anställa fler soldater.

20-årige Waldemar Fagerberg från Stockholm tjänstgör just nu vid högvakten på Stockholms slott. Han skulle göra lumpen även om den var frivillig.

–Det öppnar dörrar när man ska söka sig vidare. Cheferna vet att det innebär en hel del annat än att kriga. Vi får lära oss om ledarskap, att samarbeta och ordning och reda.

Jim Stalpe, major och ställföreträdande kompanichef vid Livgardet i Kungsängen, är positiv till förslaget om en tre månader lång grundutbildning, som föreslås ersätta dagens värnplikt. Han tror att de som rekryteras därifrån kommer vara de mest motiverade.

–När tvånget försvinner kommer det att bli mer lättrekryterat.

I utredningen föreslås också att tjänstgöringsplikten, som bara ska träda i kraft i orostider, ska ske på lika villkor för båda könen.

–De förband där vi har tjejer och killar mixat fungerar allra bäst. De har olika kvaliteter och kompletterar varandra bra, säger Jim Stalpe.