Calle Jonsson som i dag är 24 år är misstänkt för att ha knivskurit en grekisk man på ön Kos våren 2001. Han satt häktad under en längre period men friades i april 2005 från alla anklagelser.

Förra året granskades dock ärendet av högsta domstolen i Grekland som beslutade att rättegången skulle tas om.

Orsaken är att man inte anser att det är klarlagt hur offrets blod hamnat på Calle Jonssons tröja. Enligt hovrätten var det inte uteslutet att Calle Jonssons tröja kommit i kontakt med offrets blodiga kläder på polisstationen och på sätt fläckats. Men enligt Högsta domstolen skulle det i så fall ha skett flera dagar efter knivskärningen, när blodet på offrets kläder redan hade torkat.

Ett år senare har nu familjen fått en kallelse att infinna sig på Rhodos tingsrätt.

- Ja, nu vill de att vi ska komma igen. Men jag tror inte det blir verklighet. Jag hoppas och tror inte att svenska myndigheter kommer att lämna ut Calle, säger Gösta Jonsson, Calles pappa till SvD.se.

Familjen har nu vänt sig till justitieminister Beatrice Ask för att få hjälp.

- Jag har skrivit ett brev där jag vill att justitieministern driver frågan om jämställda rättssystem inom EU. I dag finns det inget kontrollorgan som hanterar rättssystemen, i stället är det upp till respektive land. Vår förhoppning är att Beatrice Ask tar tag i frågan och ser till att Calle inte hamnar i kläm, säger Katarina Jonsson till SvD.se.

Enligt familjen handlar den nya rättegången om att återupprätta förtroendet för det grekiska rättssystemet.

- De har sjabblat med blodprover och bevisföremål och då vill de göra om allt för att polisen gjort ett dåligt jobb. Men det blir på Calles bekostnad, han är ju oskyldig och friad, säger Gösta Jonsson till SvD.se.

Om Calle Jonsson åker till rättegången frivilligt kommer han inte kunna avtjäna ett eventuellt fängelsestraff i Sverige. Han kommer därför att vänta med att åka tills dess att Grekland begär honom utlämnad.

- Vi har inget val, riskerna är alldeles för stora, säger Gösta Jonsson till SvD.se.

På utrikesdepartementet och justitiedepartementet följer man ärendet men säger sig inte ha möjlighet att vidta några åtgärder.

- Skulle Calle inte infinna sig har Grekland möjlighet att utfärda en så kallad europeisk arresteringsorder. Då det ett fall för polis och åklagare, säger Petra Hansson på UD:s presstjänst till SvD.se.

Tidigare har Jonsson företrätts av advokat Leif Silbersky och en grekisk advokat. Familjen har begärt rättshjälp av svenska myndigheter men inte fått någon sådan.

- Det här är en absurd situation och man kan bara hoppas att den svenska regeringen engagerar sig på det medmänskliga planet, säger Leif Silbersky som ännu inte varit i kontakt med sin grekiska kollega som hanterar fallet.

- Tidigare åklagare har ju lagt ned fallet så frågan är väl om det här är allvar eller bara ett spel för galleriet, säger Leif Silbersky till SvD.se.

Justitieminister Beatrice Ask hälsar via sin pressekreterare Rickard Wessman att hon ännu inte har hunnit ta del av familjen Jonssons brev och därför inte har några kommentarer.