I samband med att Utlänningsnämnden läggs ned vid årsskiftet ändras också utlänningslagen. Begreppet ”humanitära skäl” försvinner som grund för uppehållstillstånd och ersätts av begreppet ”skyddsskäl”, enligt den lagrådsremiss som regeringen fattar beslut om i morgon.
- Vi utökar skyddsgrunderna, och sänker ribban för vad som definieras som förföljelse, förklarar Barbro Holmberg.

Det går snabbare att bedöma behovet av skydd, än att använda det mer otydliga humanitära skäl, anser hon.
- Många människor som i dag får uppehållstillstånd av humanitära skäl, men som kanske är förföljda, kommer i framtiden att få det tidigare och av skyddsskäl. Det tror jag kommer att ha betydelse för integrationen, eftersom processen blir kortare.
Under förra året minskade antalet asylsökande med 26 procent, jämfört med 2003. Totalt sökte 23 161 personer asyl i Sverige, visar statistik från SCB. Drygt 2 600 personer fick uppehållstillstånd för att de bedömdes behöva skydd. Lika många fick uppehållstillstånd av humanitära
skäl.
Om fler kommer att få asyl med den nya lagen går inte att säga, enligt migrationsministern. Det är upp till domstolarna att utveckla en praxis.
- Vi lägger tonvikten på det som flyktingpolitik handlar om, nämligen flykting- och skyddsskäl, säger Barbro Holmberg.

Begreppet ”synnerligen ömmande omständigheter” införs som asylskäl, men det ska bara användas i undantagsfall, betonar hon.
Följden av att Utlänningsnämnden - till sist - skrotas blir, enligt migrationsministern, ökad öppenhet, tydlighet, flexibilitet och muntlighet i asylprövningarna. Överklaganden av asylbeslut ska avgöras av länsrätterna i Stockholm, Göteborg och Malmö. Kammarrätten i Stockholm blir migrationsöverdomstol. Möjligheten till ny ansökan avskaffas också.
Vänsterpartiet och miljöpartiet står bakom förslaget, enligt Barbro Holmberg, som också hoppas på stöd från borgerligt håll.