Facebooks grundare Mark Zuckerberg.
Foto: Craig Ruttle/AP
Det går bra för Facebook. Nyligen passerade den sociala nätverkssajten 500 miljoner användare. Men grundaren Mark Zuckerberg har andra saker att tänka på.
New York-bon Paul Ceglia har stämt Zuckerberg och hävdar att han äger 84 procent av Facebook.
Enligt stämningen köpte Ceglia 50 procent av Facebook 2003 för runt 7 000 kronor.
I avtalet står det även att Cegila ska få 1 procent av företaget för varje dag som passerar efter 1 januari 2004, då Facebook skulle lanseras på Internet.
Avtalet ska vara undertecknat av Mark Zuckerberg.
Zuckerberg hävdar dock att han är ”ganska” säker på att han aldrig skrivit på något kontrakt, skriver nyhetssajten Bloomberg.
Nu kommer fallet att tas upp i domstol.
I ett uttalande från Facebook beskrivs stämningen som ”oseriös” och påpekar att företaget kommer försöka få kraven ogiltigförklarade. Avtalet mellan Ceglia och Zuckerberg är daterat till 2003. Vilket väcker frågor, då Zuckerberg registrerade namnet thefacebook.com först i januari 2004.
Mark Zuckerberg har tidigare varit inblandad i en uppmärksammad stämning. Den gången rörde det bröderna Cameron och Tyler Winklevoss som hävdade att Zuckerberg stal kod till Facebook som de hade programmerat.
Parterna nådde en överenskommelse 2008 och bröderna fick runt 450 miljoner kronor.
Mark Zuckerberg äger 24 procent av Facebook. Resten ägs av de anställda i företaget samt olika investerare.
Snart har även filmen The Social Network av Aaron Sorkin och David Fincher premiär. Filmen handlar om alla turer kring hur Facebook uppstod.









