Hur mår egentligen ditt barn? Det är Expressen som frågar i sin artikelserie om 24-timmarsbarnen. Skola, läxor, föräldrakrav, kompisar, chat, datorspel och sms gör att barnen alltid är uppkopplade, aldrig avkopplade och stressade som aldrig förr. Enligt tidningen och de stressforskare de pratat med.

Jag klickar på ”testa om ditt barn är stressat” och svarar på 40 frågor om min 13-åriga dotters senaste år. Det blir nej på bland annat: har föräldrarna skilt sig, anhörig avlidit, flytt till ny ort, byte av skola och svårigheter i skolan. Och ja på: ändrade sovvanor (hon får vara uppe lite längre nu), ändrade lekvanor (hon har börjat högstadiet), fått husdjur (katt), gjort personlig prestation (som vinna en tävling), ändrade sysslor i hemmet (hon har fått ansvaret att ta ut ur diskmaskinen), varit sjuk eller skadat sig (bröt foten i våras) och blivit bestulen (någon stal ett par nyin- köpta tights som hon glömt i en påse i ett provrum för några veckor sedan). Resultatet? Hon är på gränsen till hög stress som enligt Expressen sannolikt påverkar hennes hälsa och beteende.

Hallå! Min dotter är en utpräglad medelklassunge som gått i samma skola, bott i samma hus med sina samma två föräldrar hela sitt liv. Hon är en glad tjej som tränar fotboll två gånger i veckan, har match på helgen och tid för såväl läxor, lek som egentid. Skolan funkar fint och hon har en drös av kompisar som går som bonusbarn i huset.

Jag tror inte på generella larmrapporter om barnen i Sverige. Är helt säker på att det är tvärtom. Barn har aldrig tidigare haft det så bra som nu. Föräldrar har aldrig förr varit så engagerade. Och skolan och lärarna har aldrig varit bättre. Dagens barn chattar, sms:ar och bloggar. Vi pratade timtals med vänner i telefon och skrev dagbok. Same, same but different. Man kan ondgöra sig över datorspelandet. Men datorn och nätet ger också barnen tillgång till fantastiskt pedagogiska läxverktyg. På glosboken.se och liknande sajter lär man sig numera glosor lätt som en plätt.

Stressen gör barnen sjuka, Forskare: Barn får kärlskador och Fritiden kan ge barnen ångest – så larmar rubrikerna i Expressens serie. Det är hårda ord. Ångestskapande.

Och visst, många barn, runt 10 procent av fjärdeklassarna, uppger att de ofta har ont i magen och huvudet och svårt att somna. Men anledningen kanske inte alls är att de är stressade för att hinna med allt. Det kanske är precis tvärtom. Att de inte har möjlighet att göra allt de vill.

Mer än en kvarts miljon barn lever i fattigdom i Sverige. Barn som kanske saknar tillgång till dator i hemmet, inte har ekonomisk möjlighet att delta i organiserade idrotter och fritidsaktiviteter och ofta blir kvar i stan under sommaren när kompisarna åker utomlands på semester. Barn, som enligt Majblommans årsrapport, ibland sjukskrivs när klassen åker på avgiftsbelagda aktiviteter för att det inte ska märkas att familjen inte har råd att betala. Barn vars föräldrar ibland inte ens har råd att ge dem ett varmt mål mat om dagen eller köpa glasögon och medicin till dem.

För att dämpa deras stress behövs inte mer föräldraskuld – utan en bättre fördelningspolitik.