Polisen misstänker allmänfarlig ödeläggelse, men vet inte vem som kan ligga bakom sprängdådet eller vilket motivet kan vara. Rester av sprängladdningen har tagits i beslag och ska analyseras av polisens tekniker.
- Vi känner i nuläget inte till om det är någon typ av krut eller något annat som använts, säger stationsbefälet Fredrik Ladenstedt på Norrortspolisen.
Vittnen har berättat att de hört en kraftig smäll utanför biografen Falken. Rök syntes också, och när polisen kom strax före klockan ett kändes fortfarande krutlukt.
Flera vittnen berättade om människor som rört sig i området, men det är oklart om personerna kan kopplas ihop med sprängdådet.
Andra har vittnat om en röd bil som setts köra därifrån mot Viksjöleden. Polisen larmade ut de knapphändiga uppgifterna som fanns om fordonet, men bilen har inte hittats.
Räddningstjänsten kom också till biografen, som ligger i Jakobsbergs centrum i Järfälla kommun nordväst om Stockholm. Men brandmännen åkte därifrån sedan de bedömt att det inte fanns risk för någon eldsvåda.










