Det socialdemokratiska kvinnoförbundets ordförande Nalin Pekgul, som sitter i partiets verkställande utskott, går emot regeringen Perssons beslut att delta
i EU:s bojkott av Hamas.
– Jag är mycket kritisk. Har det palestinska folket valt Hamas har vi inte rätt att straffa dem för att de har ”röstat fel”. Vi brukar ju annars säga hur viktigt det är med demokratiska val och det här är det mest demokratiska valet som har genomförts i hela arabvärlden, säger Nalin Pekgul.
Hon anser att det är dubbelmoral av Sverige att ha goda förbindelser med länder som Saudiarabien, som inte erkänner Israel, men samtidigt strypa alla relationer och allt bistånd till Hamas på grund av dess icke-erkännande av Israel.
Nalin Pekgul befarar att det bara leder till att de fundamentalistiska krafter blir ännu starkare.
Hon vill i stället att Sverige håller dörren
öppen till Hamas och fortsätter med bistånd, samtidigt som EU och Sverige ställer krav på att Hamas ska erkänna Israels rätt att existera.
– En sådan politik hade gjort att de vettiga krafterna dragits mer till oss. Då hade de riktigt extremistiska krafterna brutit sig ur Hamas – för alla är ju inte självmordsbombare. Vi måste också komma ihåg att folk röstade på Hamas för att bli av med Fatahs korruption, inte för att de vill införa sharialagar, säger Nalin Pekgul.
Hon befarar också att EU:s och Sveriges bojkott stärker de fundamentalistiska krafterna i Sverige.
– Det är omöjligt för mig att ta en diskussion med unga muslimer om demokrati och fundamentalism när Sverige agerar så här. De unga säger bara att ”när det passar er så är ni vänner med diktaturer som Saudiarabien, men när det inte passar er så drar ni in stödet och accepterar inte dem som folket väljer som sina ledare”.
Tipsa andra
Fakta
Nalin PekgulInrikes | Mest lästa
- Hundratals i protest mot folkmordsbeslut
- Kokainmissbruk märks i avloppet
- Expert: Ett utbrott kan pågå i åratal
- Många avstod sin röst i frågan om folkmord
- Bodström svarar på läsarfrågor om datalagring
- Varför är den armeniska frågan så känslig?
- Två livshotande skadade i olycka
- Kokain minst lika beroendeframkallande som heroin
- Hallå där!
- Granne med vulkanen - stannar kvar i sitt hus


































