Vid målet i centrala Stockholm var det lite grått och disigt när eliten i årets Vikingaränn skrinnade in på tider strax under tre timmar. Solen hade dock skymtat vid vätskekontrollen i Sigtuna.

– Den sista biten var isen lite sämre. Det har snöat och det är många som har varit ute gått på den, men ett stort plus var att vi slapp motvind, säger Pierre Lindstedt som är mycket nöjd med sin insats.

Han har åkt Vikingarännet en gång tidigare, 2001, men det tog det då mycket lugnt och fikade på vägen. Egentligen är enduro, det vill säga långlopp på motocrosscykel hans stora passion.

– Då tog jag sju timmar på mig, men den här gången gick jag in för det lite mer på allvar. Jag har tränat rätt på hårt på Edsviken i vinter. Det har ju varit bra plogat överallt i Stockholmstrakten.

Pierre Lindstedt åkte tillsammans med en kompis hela vägen från starten i Skarholmen, och de turades om med att dra. Den sista halvkilometern tog dock tävlingsinstinkten över och Pierre drog ifrån.

Man behöver dock varken vara tränings- eller tävlingsidiot för att delta i Vikingarännet.

– Nej, men det gäller bara att förbereda sig väl. Cirka fem länger turer bör man nog ha i benen, och sedan är det bra att ladda med mycket kolhydrater. Supermodern utrustning är heller inget måste - i dag var det nog en fördel med en äldre bindning i stället för dens senaste med lös häl, konstaterar Pierre Lindstedt.

Även 16-åriga Eva Lagrange från Uppsala har hunnit med ett uppehåll när det gäller Vikingarännet.

– Jag var med för fyra år sedan, när jag var tolv. Men då hade jag fel skridskor och fick ont i fötterna. Jag tror jag körde på sex eller åtta timmar då.

De kvinnliga deltagarna åker samma bana som männen, och Eva Lagrange var inte långt efter vinnaren i herrklassen i mål. Det skiljde bara lite över en halvtimme.

– Oj, det visste jag inte. jag tränar inte utan åker bara långfärdsskridsko då och då, och har väl gjort det sedan jag var sex sju år. Annars paddlar jag mycket kajak, det är det som är min idrott.

Har du fått mersmak nu när det gäller skridsko?

– Ja, jag tyckte att det var väldigt kul. Jag funderar på att åka till Orsa nästa helg. Det loppet är 200 kilometer, men då kör man inte på tid - det gäller bara att klara det, säger Eva Lagrange.