Cathrine Forsberg från Södertälje lever med tinnitus.
Foto: Tomas Oneborg
Billy Idol, Culture Club och Aerosmith. Det var artisterna som gick flitigast i Cathrine Forsbergs hörlurar när hon var tonåring. Sakta höjde hon volymen så att den stod på max redan när hon vaknade på morgnarna och gick till skolan.
– Alla börjar lyssna på medelhög volymnivå, men sakta men säkert vänjer man sig. Tänk bara när du lyssnat på musik i bilen, gått ut en sväng och sedan satt på stereon igen. Man blir rätt överraskad över hur högt man lyssnade, säger hon.
Men plötsligt en dag när Cathrine Forsberg var 15 år och skulle ta av sig lurarna för att besöka en kompis hörde hon inte vad vännen sade. Världen hade tystnat och blivit helt stum och hennes hörsel försvunnit. Samtidigt hade andra irriterande ljud, tjutande, susade tagit plats i huvudet.
– Dygnet runt har jag en högljudd myggsvärm i höger öra och vågskvalp och storm i det vänstra. Sedan är det ett diskant tv-tjut i hela huvudet och flera olika pipljud, berättar hon.
Labradoren Metallica springer runt benen på Cathrine Forsberg i villan som håller på att renoveras i villaområdet i Södertälje. Tv:n står på, men hon kan inte höra vad sportpanelen i SVT:s morgonsoffa säger. Om det inte är närbild och hon samtidigt kan läsa på läpparna.
– Jag väntade i fem år på att få se filmen Adam & Eva när den kom med textning och jag förstår inte skämten på Hey Baberiba om det är otextat, säger hon.
Konsekvenserna för en ung person som fått tinnitus kan vara ganska så tuffa. Att inte våga gå på diskon av rädsla över att oljuden ska bli värre, att ha svårt att hänga med i samtal. För Cathrine Forsberg blev det till och med en av anledningarna till att hon hoppade av gymnasiet.
Men sakta men säkert har hon lärt sig att leva med sina sju ljud. Vänstersidans havsljud kan till och med verka lugnande ibland.
– Det var en lång resa för mig att acceptera dem och jag gick in i väggen flera gånger under tiden.
När Cathrine Forsberg till slut började prata öppet om problemet så började folk att kontakta henne. Efter några år började hon till och med föreläsa och informera om tinnitus.
Nu åker hon bland annat runt i sin målade van på festivaler och informerar om ljud och hörsel och delar ut öronproppar till unga. Och hon älskar fortfarande musik vilket hundens namn skvallrar om. Bland annat har hon varit flera år på Sweden Rock festival, som hon tycker är en festival som satsat mycket på att minska hörselskadorna.
Apropå de nya EU-direktiven så säger Cathrine Forsberg att hon egentligen inte gillar lagar utan hellre vill förändra attityden. Det är inte musiken som är boven i sig, understryker hon.
– Jag har två tonåringar som lyssnar på sina ipods. Det är viktigt att komma ihåg att det inte är musiken som är farlig utan att det är volymen och ljudtrycket som skadar, säger hon och pekar på det totala ljudintaget barn och unga får i den stökiga skolmiljön.








