Det hävdar Miljöpartiet, som i dag inleder den stora politikerveckan i Almedalen.
”Trots att samhället investerat så mycket i utbildning så lämnar var fjärde person tonåren utan gymnasieexamen”, skriver språkrören Åsa Romson och Gustav Fridolin i en artikel på DN Debatt.
Enligt språkrören får därmed 13 000 personer årligen aldrig får ”en ärlig chans att hitta ett jobb och stå egna ben”. Dessutom leder det till kostnader för samhället sex miljarder årligen, enligt partiets beräkningar.
Partiet vill därför göra det lättare att komma tillbaka till skolan för de som saknar gymnasiekompetens, genom att öka antalet platser på komvux med 2 000 och på landets högskolor med 3 000.
För att färre ska hoppa av gymnasiet ska individuella studieplaner bli styrande.
Miljöpartiet föreslår även att arbetslösa unga som saknar gymnasieexamen ska få ett års studiemedel, utan återbetalningskrav, när de läser in gymnasiet.
”Stödet ska riktas till dem som har det största behovet och fungera som en extra knuff över tröskeln”, skriver Romson och Fridolin.











